fbpx

Viete, ako správne investovať vaše peniaze a prečo by ste mali uvažovať o indexových fondoch v druhom alebo treťom pilieri? Hoci vo svete nie sú ničím výnimočným, na Slovensku ich sporitelia objavujú najmä posledné roky.  

V minulosti u nás indexové fondy neboli dostupné, ale z roka na rok sa ich ponuka rozširuje a majú čoraz významnejšie zastúpenie v druhom pilieri. Indexové fondy postupne pribúdajú aj do tretieho piliera a dokonca aj Národná banka Slovenska vyzýva sporiteľov, aby investovali práve do nich. Dôvod je jednoduchý. Vaše peniaze v indexových fondoch majú oveľa vyššie zhodnotenie z dlhodobého hľadiska.

 

Prehľad najlepších fondov v druhom pilieri, do ktorých sa oplatí investovať

 

Čo sú to tie indexové fondy?

Ľudskom rečou môžeme povedať, že indexové fondy kopírujú tie najvýznamnejšie investície v rôznych ekonomických oblastiach, ba dokonca niekedy aj celé ekonomiky krajín alebo sveta, ktoré sú obchodované na burze a pri ktorých sa cena akcií spriemeruje práve na základe údajov z burzy.

Pri indexových fondoch nehrá žiadnu úlohu, v akej je manažér fondu nálade, či má cit pre trh alebo dobrý tím ľudí. Cena fondu je daná automaticky a zahŕňa vážený priemer každej jednej firmy v danom indexovom fonde.

Môžeme si to predstaviť na jednoduchom príklade. V indexe sú 3 firmy, z ktorých prvá má hodnotu 20€ za akciu, druhá 40€ a tretia 60€. Dokopy je cena všetkých troch firiem 120€. Vážený priemer dostane tak, že cenu akcie vydelíme percentom, akým sa firmy podieľajú na celkovej cene. Pozrite si obrázok nižšie.

Kam investujú indexové fondy?

Väčšina indexových fondov v druhom a treťom pilieri investuje do celosvetového indexového fondu MSCI World Index, ktorý v sebe zahŕňa všetky najdôležitejšie odvetvia tejto doby. Napríklad Informačné technológie, Finančný sektor, zdravotníctvo alebo trh z nehnuteľnosťami.

Pri investíciách, ktoré nesmerujú cez 2. alebo 3. pilier, je hneď niekoľko desiatok až stoviek možností. Môžete si vybrať indexové fondy zamerané na IT sektor alebo Zlato, prípadne podľa kontinentov ako sú Ázia, USA, Európa a podobne. V oblasti investovania do indexových fondov sme na Slovensku už pomerne blízko západnému svetu a máme na výber z veľkého počtu indexových fondov.

Pre koho sú vhodné?

Indexové fondy sú tak vhodné pre malých, ako aj pre firemných investorov ako doplnok do portfólia (investičnej stratégie). Pozor, indexové fondy kopírujú akciový trh a sú kolísavejšie ako dlhopisové a konzervatívne podielové fondy. Avšak z dlhodobého hľadiska a pri investícii nad 10 rokov sú ideálnym spôsobom, ako získať vyšší výnos za primerané riziko. Dokonca sa priam núkajú na dôchodkové sporenie, ak máte do dôchodku viac ako 15 rokov.

 

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 13

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

 

Napíšte mi, ako Vám môžem pomôcť alebo čo môžem pre Vás urobiť.