Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Čo sú indexové fondy a prečo ich využívať?

Obsah článku

Viete, ako správne investovať vaše peniaze? Ak rozmýšľate o dlhodobom sporení, vhodnou voľbou pre vás môžu byť aj indexové fondy. Z dlhodobého hľadiska majú oveľa vyššie zhodnotenie než úspory v banke. Dokonca sú vhodnou voľbou, ak sporíte pre svoje deti.

Indexové fondy u nás v minulosti neboli dostupné, ale z roka na rok sa ich ponuka rozširuje a majú čoraz významnejšie zastúpenie v druhom pilieri. Postupne dokonca pribúdajú aj v treťom pilieri. Národná banka Slovenska už tiež vyzýva sporiteľov, aby investovali práve do nich. Dôvod je jednoduchý. Vaše peniaze v indexových fondoch majú z dlhodobého hľadiska oveľa vyššie zhodnotenie než investície v bankových produktoch.

 

Pozrite si prehľad najlepších indexových fondov, do ktorých sa oplatí investovať

 

Čo sú to indexové fondy?

Indexové fondy kopírujú tie najvýznamnejšie investície v rôznych ekonomických oblastiach, ba dokonca niekedy aj celé ekonomiky krajín alebo sveta, ktoré sú obchodované na burze a pri ktorých sa cena akcií spriemeruje práve na základe údajov z burzy.

Pri indexových fondoch nehrá žiadnu úlohu, v akej nálade sa nachádza manažér fondu, či má cit pre trh alebo dobrý tím ľudí. Cena fondu je vždy daná automaticky a zahŕňa vážený priemer každej jednej firmy v danom indexovom fonde.

Za indexové fondy môžeme považovať aj štandardné podielové fondy alebo ETF fondy, avšak ich cieľom je kopírovanie určitého indexu ako je napríklad S&P 500.

 

Aké druhy indexových fondov poznáme?

Syntetické – tieto fondy iba kopírujú vývoj vybraného indexu prostredníctvom derivátov.

⇒ Fyzické – fond nakupujete priamo akcie daných spoločností prostredníctvom burzy cenných papierov.

⇒ Distribučné – investor má právo na dividendu, ktorú vyplácajú spoločnosti v danom indexovom fonde. Nevýhodou môže byť, že tieto dividendy podliehajú zdaneniu.

⇒ Akumulačné – spoločnosti v týchto fondoch síce vyplácajú dividendu, ale indexový fond ich klientovi nevypláca a reinvestuje ich do aktuálneho portfólia. Výhodou je oslobodenie od dane, keďže dividendy sa nevyplácajú na účet investora, ale opäť sa reinvestujú do vybraných akcií firiem vo fonde.

V praxi sa stretávame prevažne s akumulačnými fondmi a ak máte poradcu, ktorý je znalý finančných trhov, určite vám vyberie práve tento druh indexových fondov.

 

 

Do čoho investujú indexové fondy?

Väčšina indexových fondov v druhom a treťom pilieri investuje najmä do celosvetového indexového fondu MSCI World Index, ktorý v sebe zahŕňa všetky najdôležitejšie odvetvia tejto doby. To znamená – informačné technológie, finančný sektor, zdravotníctvo alebo trh s nehnuteľnosťami.

Pri investíciách, ktoré nesmerujú cez druhý. alebo tretí pilier, je hneď niekoľko desiatok až stoviek možností. Môžete si vybrať indexové fondy zamerané na IT sektor, zdravotníctvo, čistú energiu, prípadne podľa kontinentov ako sú Ázia, USA, Európa a podobne. V oblasti investovania do indexových fondov sme na Slovensku už pomerne blízko západnému svetu a máme na výber z veľkého počtu najlepších indexových fondov.

 

Pozrite si zoznam 7 najznámejších indexových fondov u nás

 

iShares NASDAQ 100 UCITS ETF – jeden z najznámejších amerických indexových fondov, ktorý investuje do približne stovky prevažne technologických firiem.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF – indexových fond investujúci do 500 najväčších firiem v USA. Aktuálne spracuje viac ako 47 miliárd dolárov.

iShares Core MSCI World UCITS ETF – fond je zameraný na celosvetovo najväčšie spoločnosti z rôznych odvetví podnikania. Kopíruje index MSCI World, ktorý je využívaný aj u nás a to v druhom a treťom pilieri.

iShares MSCI EMU Small Cap UCITS ETF – kopíruje investície v rámci EÚ do malých firiem a to najmä v Nemecku, Francúzsku, Taliansko a Holandsku.

Xtrackers Stoxx Europe 600 UCITS ETF 1C – investuje do 600 najvýznamnejších foriem v rámci Európy ako napríklad Nestlé, SAP alebo HSBC.

iShares Core MSCI Japan IMI UCITS ETF – ak chcete investovať do Sony, Nintenda alebo Toyoty, ten indexových fond zahŕňa aj tieto ázijské spoločnosti.

iShares Core DAX® UCITS ETF (DE) – nemecká precíznosť a špičkové firmy sú zahrnuté v indexe DAX, kde je ich výber zúžený na 30 najlepších.

¶ Vedeli ste, že výnos indexu MSCI World od jeho založenia v roku 1987 je priemerne 8,54% ročne? ¶

Investovať do indexového fondu alebo klasického podielového fondu?

Podľa výskumu ratingovej agentúry Standard & Poor’s, ktorý prebehol v rokoch 2016 až 2019, iba 12,9% klasických podielových fondov dokázalo poraziť indexové fondy pri zhodnotení svojho majetku v každom sledovanom roku. V praxi to znamená, že 87% indexových fondov dokáže vytvoriť svojím pasívnym spravovaním vyšší výnos ako klasické podielové fondy.

 

Aká je ponuka indexových fondov na Slovensku?

Najlepšiu skúsenosť s investovaním mojich klientov mám v European Investment Centre (skratka EIC), o ktorom som už neraz písal. Ten v súčasnosti ponúka viac ako 300 indexových alebo ETF fondov a ich počet stále narastá. Môžete tak svoje peniaze zveriť najväčšiemu správcovi na svete, spoločnosti BlackRock alebo k renomovaným správcom ako napríklad Xtrackers či Vanguard.

 

 

Načo si dávať pozor pri výbere indexového fondu?

Výber správneho indexového fondu je zložitejší proces, ktorý vám zaberie istý čas. Avšak, základné ukazovatele by sme mohli zhrnúť do troch bodov, o ktorých píšem nižšie.

 

Sledujte, či fond spĺňa legislatívu EÚ

UCITS – sú fondy, ktoré sú založené v rámci krajín EÚ a spadajú pod dohľad Európskeho orgánu pre cenné papiere (ESMA). Tieto fondy spĺňajú prísne požiadavky a kritéria ESMA a môžu byť predávané v rámci aj retailovým klientom.

 

Minimalizujte kurzové riziko

Euro vs. Dolár – ak plánujete investovať na kratšiu dobu alebo máte obavu z poklesov a chcete minimalizovať aj kurzové riziko, odporúčam vám zamerať sa na indexové fondy, ktoré sú obchodované v eurách. Aj keď posledné roky sú pre vývoj Eura voči doláru pokojné , v minulosti tomu tak nebolo. Pri výbere sa tak potenciálne vyhnete nepríjemnému prekvapeniu z nepriaznivého vývoja kurzu vašej investície.

 

Neplaťte dane, ak nemusíte

ETF je fond, s ktorým sa obchoduje na burze. Skratka ETF pochádza z anglického pojmu Exchange Traded Fund, čo znamená, že s daným fondom sa verejne obchoduje a je kontrolovaný na burze cenných papierov. ETF fondy v princípe fungujú ako iné fondy s tým rozdielom, že sa ich podiely obchodujú na burze. Nespornou výhodou je, že dané fondy spĺňajú daňový test, čo v praxi znamená, že ak daný fond kúpite a nepredáte skôr ako za 12 mesiacov, nemusíte zdaniť tento zisk.

 

Pre koho sú vhodné?

Indexové fondy sú vhodné pre súkromných i pre firemných investorov ako doplnok do portfólia (investičnej stratégie). Pri správnom rozložení fondov však môžu vytvoriť celkové portfólio, ktoré je vhodné pre pravidelné investovanie aj jednorazový vklad na dlhšie obdobie.

Pozor, indexové fondy vždy kopírujú akciový trh a sú kolísavejšie než dlhopisové a konzervatívne podielové fondy. No práve kolísavosť je z dlhodobého hľadiska a pri investícii nad 10 rokov ideálnym spôsobom, ako môžete získať vyšší výnos. Dokonca sa priam núkajú na sporenie pre deti alebo dôchodkové sporenie, ak je doba vášho sporenia nastavená aspoň na 15 rokov.

Ak vás tento typ investovania zaujal a chcete sa o ňom dozvedieť viac, rád vám k nemu poskytnem bezplatnú konzultáciu. Napíšte mi cez kontaktný formulár alebo si rovno rezervujte konzultáciu priamo v mojom kalendári.

 

FAQ – indexové fondy -najčastejšie otázky

Ako investovať do indexových fondov?

Ak máte II. alebo III. dôchodkový pilier, pravdepodobne don indexových fondov už investujete. Tu si môžete pozrieť tie najlepšie – Prečo sa oplatí II. pilier Ďalšou možnosťou je si sporiť alebo investovať priamo do indexových fondoch. Začať je jednoduché. Opýtajte sa svojho investičného poradcu a on vám zriadi potrebné konto. Ak takéto nemáte, napíšte mi. Pripravím vám všetko potrebné.

Ktoré indexové fondy sú najlepšie?

Vyberajte obozretne podľa toho, ako daný správca fondu funguje, či už je na trhu dlhšiu dobu a aké poplatky si pýta za správu fondu. Základné indexové fondy, ktorém by mohli tvoriť investičné portfólio sú Standard and Poors 500, Nasdaq a MSCI World.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 41

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.