fbpx

TOP 10 indexových fondov, do ktorých sa oplatí investovať

Share on facebook
Share on twitter

Zdieľať článok

Finančný poradca a expert na financie v oblasti životného poistenia, investícií, dôchodkov a hypoték.
Share on facebook
Share on twitter

Zdieľať článok

Ľudia sa o indexové fondy zaujímajú čoraz častejšie. Okrem nízkych poplatkov  v súčasnosti lákajú aj na nákup akcií silných svetových značiek a firiem. Ako sa však vyznať v ponuke indexových fondov?

Uvažujete nad dlhodobým sporením alebo investovaním? Indexové fondy sú jednou z dobrých možností, ako investovať lacno a mať rôznorodé portfólio. Dnes nájdete v ponuke nákup akcií aj takých úspešných nadnárodných spoločností ako sú Microsoft, Apple či ďalších. Navyše, za nízky poplatok. Ktoré fondy však zarábajú viac, než bežné investície a majú schopnosť minimalizovať riziká?

V tomto článku nájdete prehľad indexových fondov, ktoré sa na Slovensku ponúkajú. Prinášam vám rebríček Top 10 indexových fondov na základe takých parametrov, ako sú ich výnosy za posledných 10 rokov a pri ktorých sa investuje výlučne v eurách. Prečo? Pretože pri takomto investovaní nepodstupujete riziko, že pri výmene amerického dolára či inej meny za euro, niečo stratíte.

 

TOP 10 indexových fondov, podľa zhodnotenia za posledných desať rokov v mene Euro

10. Indexový fond: iShares MSCI Europe UCITS ETF (Acc)

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 6,25%

Kategória: Akciový – Európa

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-iShares-MSCI-Europe

Komentár: Tento indexový fond je zameraný na stredné a veľké spoločnosti v Európe. Je vhodný na pravidelné investovanie. Pri jednorazovom vklade sa odporúča pre stredne skúsených investorov. Fond je tzv. akumulačný. Nevypláca zisky priamo investorovi, ale ich reinvestuje priamo vo fonde, čo je veľká výhoda najmä pri dlhodobom sporení.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares MSCI Europe

 

9. Indexový fond: Xtrackers Stoxx Europe 600 UCITS ETF 1C

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 6,70%

Kategória: Akciový – Európa

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-Ytrackers-Stoxx-Europe-600

Komentár: Ďalší z fondov, ktorý investuje v rámci európskeho kontinentu. Nájdete v ňom 600 najväčších firiem, ktoré pôsobia v rôznych oblastiach ako napríklad spotrebný tovar, financie, zdravotníctvo, či priemysel. Zameranie fondu je z pohľadu segmentov dostatočne široké ako pre jednorazovú, tak aj pre pravidelnú investíciu. Ak niekto uvažuje o pravidelnej investícii, je vhodný najmä pre začínajúcich investorov s dlhodobými plánmi investovania.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Xtrackers Stoxx Europe 600

 

8. Indexový fond: iShares STOXX Europe 600 Food & Beverage UCITS ETF (DE)

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 7,29%

Kategória: Akciový – Európa

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-iShares-STOXX-Europe-600-Food-Beverage

Komentár: Toto je menší fond s majetkom približne 250 miliónov eur, ktorý je úzko zameraný na jedlá a nápoje prevažne vo Švajčiarsku (33%), Veľkej Británii (cca. 20%) a Francúzsku (15%).  Sú v ňom zastúpené firmy ako Nestlé, Danone či známy pivovarský gigant Heineken. Fond je vhodný predovšetkým na pravidelné sporenie, ale aj jednorazovú investíciu ako doplnok do portfólia.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares STOXX Europe 600 F&B

 

7. Indexový fond: Xtrackers FTSE Developed Europe Real Estt ETF 1C

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 7,84%

Kategória: Akciový – Európa

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-Xtrackers-FTSE-Developed-Europe-Real-Estate

Komentár: Výnosy do tohto fondu prichádzajú z verejne obchodovateľných realitných spoločností vyspelej Európy. Nemecký správca – Deutsche Asset Management prehodnocuje nákupy minimálne raz za tri mesiace, čo zabezpečí vždy aktuálnosť fondu. Viac, než polovicu aktív má v Nemecku a vo Veľkej Británii. Je vhodný pre pravidelné investovanie. V prípade skúsenejších investorov aj na jednorazovú investíciu, ak sú ich investované prostriedky dlhodobého charakteru.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Xtrackers FTSE Developed Europe

 

6. Indexový fond: iShares Global Water UCITS ETF

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 8,16%

Kategória: Akciový – Svet

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-iShares-Global-Water

Komentár: Tento fond ponúka investíciu do 50 najväčších spoločností na svete, ktoré sú zapojené do biznisu s vodou. Medzi nimi napríklad America Water Works Inc, ktorá poskytuje verejné vodohospodárske služby v USA a Kanade. Je vhodný ako doplnok do portfólia s dlhodobým potenciálom rastu. Najmä pri pravidelnom investovaní. Pre skúsených investorov sa odporúča aj pri jednorazovom vklade.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares Global Water

 

5. Indexový fond: iShares MSCI EMU Small Cap UCITS ETF

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 8,94%

Kategória: Akciový – Európa

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-iShares-MSCO-EMU-Small-Cap

Komentár: Ide o fond, ktorý investuje do malých firiem prevažne v eurozóne. Má dobrý pomer návratnosti a rizika pri pravidelných vkladoch. Je vhodný aj pre stredne pokročilých investorov ako doplnkový nástroj do jednorazového portfólia.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares MSCI EMU Small Cap

 

TOP 4 indexové fondy podľa výkonnosti

 

4. Indexový fond: Xtrackers LPX Private Equity Swap UCITS ETF 1C

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 10,84%

Kategória: Akciový – Svet

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-Xtrackers-LPX-Private-Equity

Komentár: Pri tejto investícii budete mať svoje peniaze v 25 najväčších firmách vo svete, ktoré sa zameriavajú na spravovanie kapitálu (peňazí). Majú prísne pravidlá výberu, čo predurčuje tento finančný fond k dobrým výsledkom pri pravidelnom investovaní. Stojí za zváženie aj pri vyššej jednorazovej investícii.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Xtrackers LPX Private Equity

 

3. Indexový fond: iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 11,64%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-iShares-SP-500-hedged

Komentár: Tento fond do známeho indexu, ktorého poznáme pod celým názvom Standard & Poor‘s 500. Je indexom najväčších a spravidla najhodnotnejších amerických spoločností, ktoré značne hýbu americkou ekonomikou. Je ideálny na pravidelné investovanie. Pre stredne skúsených investorov sa hodí aj do jednorazovej investície. Mal by byť súčasťou takmer každého dlhodobého dynamického portfólia ako je napríklad sporenie na dôchodok alebo pre deti. Dlhodobo poskytuje nadpriemerné  výnosy  a týmto sa zaraďuje medzi Top 3 fondy v rebríčku.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares S&P 500 EUR Hedged

 

2. Indexový fond: AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA – AE

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 14,15%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-AMUNDI-FUNDS-INDEX-EQUITY-NORTH-AMERICA

Komentár: Jedinou nevýhodou tohto fondu je, že využíva aj deriváty k nákupom, čo ruší hlavnú myšlienku pasívneho investovania a to neplatenie daní z výnosu. Fondu sa v praxi darí, má vyrovnané výsledky, ale povinnosť odvádzať daň z výnosu ho diskvalifikuje pri jednorazových vkladoch. Je dobré ho zvážiť pri dlhodobých pravidelných vkladoch nad 15 rokov a prípadne ho zvoliť do portfólia.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – AMUNDI INDEX EQUITY NORTH AMERICA

 

1. Indexový fond: Lyxor Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF Acc

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 36,96%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť fondu

graf-indexovy-fond-Lyxor-Nasdaq-100-Daily-2x

Komentár: Fond nepatrí v spravovanom majetku k najväčším, pretože má len okolo 200 miliónov eur. Jeho výnosy sú takmer ako v pyramídovej hre, až na to, že v tomto prípade sú skutočné. Využíva na to princíp pákového efektu. To znamená, že nakupujú za dvojnásobok sumy, ktorú fond vlastní. Ako? Jednoducho si požičiava na trhu rovnakú sumu, akú spravuje za určitých podmienok. Následne len kopíruje americký technologický index NASDAQ – 100 a v praxi zarába dvakrát viac. Na druhej strane si treba uvedomiť, že tak ako tento fond zarába dvakrát viac, v momente poklesu NASDAQ-100, klesne dvakrát rýchlo. Preto ho neodporúčam na krátkodobú jednorazovú investíciu, ale do dlhodobého portfólia ako malú časť. Je na zvážení pri pravidelných investíciách.

Tento fond však svojím výnosom získal pozíciu TOP 1 medzi indexovými fondami a určite si nájde svojich priaznivcov aj u nás na Slovensku.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Lyxor Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged

 

Investovať do indexových fondov môžete už s málom

Investovanie do indexových fondov je jednoduché a zaberie minimum času. Ak si to chcete skúsiť, môžete začať už od 10 eur. Napríklad aj cez slovenského obchodníka s cennými papiermi European Investment Centre (EIC). Indexové fondy sú vhodné najmä pre takých investorov, ktorí už majú svoje portfóliá v akciách alebo podielových fondoch. Nemusia sa ich však báť ani tí, ktorí s nimi začínajú. Na trhu je veľa indexových a ETF fondov, ktoré síce ponúkajú menší výnos, ale väčšiu stabilitu a nižšie riziko ako napríklad pri akciových fondoch.

 

Poraďte sa

Ak uvažujete nad investovaním do fondov, poraďte sa odborníkom, ktorý je v téme doma a má dlhodobé skúsenosti. Pomôže vám vytvoriť vhodné zloženie fondov priamo na mieru. V oblasti indexových i podielových fondov už niekoľko rokov radím mnohým klientom a mám v nich prehľad.

Napíšte mi a zanalyzujeme, ako vám viem vyskladať zaujímavé portfólio z bezpečných a výnosných fondov do niekoľko dní.

V prípade, že si chcete porovnať indexové fondy s podielovými, vám môže pomôcť aj tento rebríček TOP 10 podielových fondov, do ktorých sa oplatí investovať.

Potrebujete sa poradiť?

Potrebujete odbornú pomoc alebo pomoc s riešením Vašej situácie?

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 17

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Patrik Kunzo - Finančný poradca a expert na financie v oblasti životného poistenia, investícií, dôchodkov a hypoték.

O autorovi

Patrik Kunzo

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem takmer 15 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj publikačnej činnosti.

Chcete sa poradiť alebo máte otázku?

Napíšte mi správu. Polia označené hviezdičkou sú povinné.

Potrebujete sa poradiť?

Potrebujete odbornú pomoc alebo pomoc s riešením Vašej situácie?

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.