fbpx

TOP 10: Indexové fondy, do ktorých sa oplatí investovať

Indexové fondy sú pre Slovákov čoraz lákavejšie. Okrem nízkych poplatkov v súčasnosti lákajú aj na nákup akcií silných svetových značiek a firiem. Ako sa však vyznať v ponuke indexových fondov?

Uvažujete nad dlhodobým sporením alebo investovaním? Indexové fondy sú jednou z dobrých možností, ako investovať lacno a mať rôznorodé portfólio. Dnes nájdete v ponuke nákup akcií aj takých úspešných nadnárodných spoločností ako sú Microsoft, Apple či ďalších. Navyše, za nízky poplatok. Ktoré fondy však zarábajú viac, než bežné investície a majú schopnosť minimalizovať riziká?

V tomto článku nájdete prehľad indexových fondov, ktoré sa na Slovensku ponúkajú. Prinášam vám rebríček Top 10 indexových fondov na základe takých parametrov, ako sú ich výnosy za posledných 10 rokov a pri ktorých sa investuje výlučne v eurách. Prečo? Pretože pri takomto investovaní nepodstupujete riziko, že pri výmene amerického dolára či inej meny za euro, niečo stratíte.

 

TOP 10: indexové fondy, podľa zhodnotenia za posledných desať rokov v mene Euro

 

10. Indexový fond: iShares MSCI EMU Small Cap UCITS ETF

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 11,77%

Kategória: Akciový – Európa

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_iShares-MSCI-EMU-Small-Cap-UCITS

Komentár: Ide o fond, ktorý investuje do malých firiem prevažne v eurozóne. Má dobrý pomer návratnosti a rizika pri pravidelných vkladoch. Je vhodný aj pre stredne pokročilých investorov ako doplnkový nástroj do jednorazového portfólia.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares MSCI EMU Small Cap

 

9. Indexový fond: iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 11,64%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_iShares-SP-500-EUR-Hedged-UCITS-ETF-Acc

Komentár: Tento fond do známeho indexu, ktorého poznáme pod celým názvom Standard & Poor‘s 500. Je indexom najväčších a spravidla najhodnotnejších amerických spoločností, ktoré značne hýbu americkou ekonomikou. Je ideálny na pravidelné investovanie. Pre stredne skúsených investorov sa hodí aj do jednorazovej investície. Mal by byť súčasťou takmer každého dlhodobého dynamického portfólia ako je napríklad sporenie na dôchodok alebo pre deti. Dlhodobo poskytuje nadpriemerné  výnosy  a týmto sa zaraďuje medzi Top fondy v rebríčku.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – iShares S&P 500 EUR Hedged

 

8. Indexový fond: AMUNDI FUNDS INDEX EQUITY NORTH AMERICA – AE

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 14,80%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_Amundi-Index-Solutions-Amundi-Index-MSCI-North-America

Komentár: Jedinou nevýhodou tohto fondu je, že využíva aj deriváty k nákupom, čo ruší hlavnú myšlienku pasívneho investovania a to neplatenie daní z výnosu. Fondu sa v praxi darí, má vyrovnané výsledky, ale povinnosť odvádzať daň z výnosu ho diskvalifikuje pri jednorazových vkladoch. Je dobré ho zvážiť pri dlhodobých pravidelných vkladoch nad 15 rokov a prípadne ho zvoliť do portfólia.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – AMUNDI INDEX EQUITY NORTH AMERICA

 

7. Lyxor MSCI World Health Care TR UCITS ETF (EUR) Acc

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 14,82

Kategória: Akciový – Globálny

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_Lyxor-MSCI-World-Health-Care-TR-UCITS-ETF-Acc-EUR-1

Komentár: Indexový fond, ktorý kopíruje vývoj indexu MSCI World Health Care Index. Jeho snahou je prinášať rovnaký zisk pre klientov, ale v mene Euro (oproti indexu, ktorý je v USD). Investuje prevažne do spoločností v odvetví zdravotnej starostlivosti v USA, Švajčiarsku a Japonsku. Jeho súčasťou sú známe firmy ako Pfizer, Merck, či Johnson & Johnson. Vhodný pre pravidelné investície a pri dlhodobom horizonte aj pre jednorazové investície ako doplnok do portfólia.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Lyxor MSCI World Health Care

 

6. Indexový fond: WisdomTree Physical Palladium EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 15,10%

Kategória: Akciový – Ostatné 

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_WisdomTree-Physical-Palladium

Komentár: Fond, ktorý nakupuje zaistené formy fyzického Paládia. Ak ste fanúšikom takejto formy investovania, možno je to lepšia alternatíva ako priamy nákup fyzickej komodity. Ušetrí vám logistiku, poistenie a úschovu. Avšak, ako každá komodita tohto druhu môže cena výrazne kolísať na základe fundamentálnych správ zo sveta. Bežným investorom neodporúčam investovať týmto smerom. Vhodný ako doplnok v malej miere len pre prémiových klientov, ktorí hľadajú špecifické možnosti investovania k aktuálnemu portfóliu.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – WisdomTree Physical Palladium EUR

 

5. Indexový fond: Xtrackers LPX Private Equity Swap UCITS ETF 1C

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 15,12%

Kategória: Akciový – Svet

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_Xtrackers-LPX-MM-Private-Equity-Swap-UCITS-ETF-1C

Komentár: Pri tejto investícii budete mať svoje peniaze v 25 najväčších firmách vo svete, ktoré sa zameriavajú na spravovanie kapitálu (peňazí). Majú prísne pravidlá výberu, čo predurčuje tento finančný fond k dobrým výsledkom pri pravidelnom investovaní. Stojí za zváženie aj pri vyššej jednorazovej investícii.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Xtrackers LPX Private Equity

 

TOP 4: Najlepšie indexové fondy s najvyšším zhodnotením za posledných 10 rokov

 

4. Indexový fond: Amundi MSCI USA UCITS ETF EUR (C)

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 15,60%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_Amundi-MSCI-USA-UCITS-ETF-C-EUR

Komentár: Indexový fond, ktorý kopíruje približne 600 najvýznamnejších amerických firiem. Jeden z najlepších fondov so zameraním na USA v spoločnosti Amundi. Fond so správou investícií viac ako 1,5 miliardy je vhodný pre investorov, ktorí uvažujú nad pravidelnou, ale v prípade skúsenejších investorov aj jednorazovou investíciou.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu –  Amundi MSCI USA UCITS ETF EUR (C)

 

3. Indexový fond: iShares NASDAQ 100 UCITS ETF EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 20,57%

Kategória: Akciový – prevažne USA

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_iShares-Nasdaq-100-UCITS-ETF-Acc

Komentár: akciový fond zahŕňajúci najväčšie americké a medzinárodné spoločnosti z hľadiska trhovej kapitalizácie kótovanej na burze NASDAQ Stock Market. Index NASDAQ v sebe zahŕňa zvyčajne technologické spoločnosti. Nízke náklady (0,33% ročne) z tohto indexového fondu robia jeden z najžiadanejších investícii na dlhodobé investovanie v SR. Fond je vhodný na dlhšie obdobie ako 10 – 12 rokov.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu –iShares NASDAQ 100 UCITS ETF EUR

 

2. Indexový fond: Xtrackers S&P 500 2x Leveraged Daily Swap UCITS ETF 1C EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 26,39%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_Xtrackers-SP-500-2x-Leveraged-Daily-Swap-UCITS-ETF-1C

Komentár: Fond, ktorý kopíruje najobľúbenejší index S&P 500 s tým, že využíva tzv. pákový efekt. To v praxi znamená, že pri pozitívnom vývoji sa investorovi takmer zdvojnásobuje investícia. Avšak pozor, platí to aj opačným smerom a pri poklese indexu o napríklad 10%, váš poklese môže byť až 20%. Vhodný pre skúsených investorov, ktorý hľadajú dobrodružstvo a majú svoje emócie pod kontrolou. Min. odporúčaný investičný horizont (plánované obdobie investície) je 15 a viac rokov. 

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Xtrackers S&P 500 2x Leveraged Daily Swap 

1. Indexový fond: Lyxor Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged UCITS ETF Acc

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 36,02%

Kategória: Akciový – USA

Výkonnosť indexového fondu v tabuľke:

Indexove-fondy_Lyxor-Nasdaq-100-Daily-2x-Leveraged-UCITS-ETF-1

Komentár: Fond nepatrí v spravovanom majetku k najväčším, pretože má len okolo 200 miliónov eur. Jeho výnosy sú takmer ako v pyramídovej hre, až na to, že v tomto prípade sú skutočné. Využíva na to princíp pákového efektu. To znamená, že nakupujú za dvojnásobok sumy, ktorú fond vlastní. Ako? Jednoducho si požičiava na trhu rovnakú sumu, akú spravuje za určitých podmienok. Následne len kopíruje americký technologický index NASDAQ – 100 a v praxi zarába dvakrát viac. Na druhej strane si treba uvedomiť, že tak ako tento fond zarába dvakrát viac, v momente poklesu NASDAQ-100, klesne dvakrát rýchlo. Preto ho neodporúčam na krátkodobú jednorazovú investíciu, ale do dlhodobého portfólia ako malú časť. Je na zvážení pri pravidelných investíciách. Tento fond však svojím výnosom získal pozíciu TOP 1 medzi indexovými fondami a určite si nájde svojich priaznivcov aj u nás na Slovensku.

Informácie o indexovom fonde nájdete tu – Lyxor Nasdaq-100 Daily (2x) Leveraged

 

Investovať do indexových fondov môžete už s málom

Investovanie do indexových fondov je jednoduché a zaberie minimum času. Ak si to chcete skúsiť, môžete začať už od 10 eur. Napríklad aj cez slovenského obchodníka s cennými papiermi European Investment Centre (EIC). Indexové fondy sú vhodné najmä pre takých investorov, ktorí už majú svoje portfóliá v akciách alebo podielových fondoch. Nemusia sa ich však báť ani tí, ktorí s nimi začínajú. Na trhu je veľa indexových a ETF fondov, ktoré síce ponúkajú menší výnos, ale väčšiu stabilitu a nižšie riziko ako napríklad pri akciových fondoch.

 

Poraďte sa

Ak ide o indexové fondy a uvažujete nad investovaním do týchto fondov, poraďte sa odborníkom, ktorý je v téme doma a má dlhodobé skúsenosti. Pomôže vám vytvoriť vhodné zloženie fondov priamo na mieru. V oblasti indexových i podielových fondov už niekoľko rokov radím mnohým klientom a mám v nich prehľad. Napíšte mi a zanalyzujeme, ako vám viem vyskladať zaujímavé portfólio z bezpečných a výnosných fondov do niekoľko dní. V prípade, že si chcete porovnať indexové fondy s podielovými, vám môže pomôcť aj tento rebríček TOP 10 podielových fondov, do ktorých sa oplatí investovať.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.9 / 5. Počet hodnotení: 36

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.