Sporenie na dôchodok

Správne nastavenie fondov v II. a III. pilieri môže zásadne zmeniť váš život v dôchodku. Bežný klient sa v druhom a treťom dôchodkovom pilieri nevyzná. Nevie presne, ktorý z nich zvoliť a na čo slúžia.

Záleží aj od toho, ako už máte nastavené svoje súčasné investície a sporenia, aká dlhá doba vám ostáva do dôchodku, kde pracujete a akú výšku odvodov platíte.

Na čo kladiem dôraz?

Na základe kompletných informácií o vašej situácii vám dokážem vypracovať presný dôchodkový plán. Aj vďaka nemu zistíte, koľko by ste si mali sporiť do dôchodku, koľko vám sporí zamestnávateľ, koľko peňazí vám ostane na konci sporenia a čo so zvyšnými peniazmi môžete robiť.

Aký je postup?

Raz za mnou prišli manželia s požiadavkou nastavenia svojich dôchodkových pilierov. Po konzultácii som im na ďalšom stretnutí ukázal, čo by sa stalo, keby ponechali nastavenia v súčasnom stave. Získali by menej, ako keby druhý pilier nemali. Ostali prekvapení, ako býva väčšina mojich klientov. Následne som im ukázal, ako by to mohlo vyzerať, aby mali dôchodok vyšší, ba dokonca na úrovni 800 eur k svojmu súčasnému príjmu.

Popritom poskytujem svojim klientom aj informácie o fondoch, ktoré je vhodné využiť. Dôležité je aj to, akým spôsobom ich má klient rozložené naprieč dôchodkovými piliermi. V prípade manželov som to riešil podobne. Ich peniaze sme rozložili do rôznych spoločností. Každý z nich vsadil na inú spoločnosť v druhom a v treťom pilieri. Tým sme rozložili aj malé riziko, že by sa jednej spoločnosti darilo menej než druhej. Aj to je jedna z vecí, ktorú často vysvetľujem svojim klientom, aby nemali všetky prostriedky pod jednou strechou.

Chcete sa poradiť alebo máte otázku?

Napíšte mi správu. Polia označené hviezdičkou sú povinné.