Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Prečo sa oplatí investovanie cez EIC? TOP 10 najlepších fondov vo fondovej platforme EIC

Obsah článku

Chceli by ste si dlhodobo sporiť peniaze? Aj vďaka tomu, že svet potrápila pandémia či inflácia, má zmysel investovať. Hľadáte spoľahlivého partnera s rozumnou poplatkovou štruktúrou a transparentnými podmienkami? V platforme na investovanie cez EIC nájdete všetko, čo hľadáte. Aj preto ho využívajú nielen investičný poradcovia, ale aj banky a poisťovne.

 

Prečo investovať?

Dôvodov, prečo sa oplatí investovanie cez EIC, je viac. Vďaka pravidelnému investovaniu si môžete nasporiť slušnú sumu peňazí, ktorá sa vám zíde na dôchodok, pri kúpe domu alebo na vzdelávanie vašich detí. Svoje peniaze môžete investovať v rámci rôznych účtov a na rôzne účely, pričom výška investovanej čiastky závisí iba od vás. Pre niekoho predstavuje mesačná suma na investovanie 50 eur, pre iného 300 eur alebo viac.

Jednou z platforiem svojho druhu v strednej Európe, ktorá umožňuje investovať aj bežným ľuďom a vytvárať vhodné investičné riešenia, je platforma EIC. Je otvorená všetkým typom investorov – od konzervatívnych až po dynamických. EIC obsahuje podielové fondy a aktívne i pasívne ETF fondy zamerané na všetky svetové regióny vo vyspelých trhoch i rozvíjajúcich sa krajinách. Na to, aby ste mohli investovať v EIC, potrebujete jedine svojho finančného poradcu, ktorý vám pomôže s vyskladaním investičného portfólia. Záleží od účelu, za akým chcete investovať a sporiť svoje peniaze.

Investovanie cez EIC má výhody. Výhodou napríklad je, že mesačnú investovanú sumu môžete ľubovoľne meniť. Ak máte k dispozícii vyššiu čiastku peňazí, môžete ich pokojne jednorazovo zainvestovať. Niekedy nastáva obdobie, kedy sú trhy v poklese. Pri výraznejšom klesaní trhov sa vždy objavujú správy, ktoré strašia o konci fungovania kapitálových trhov. V minulosti tomu nebolo inak. Svet si prešiel rôznymi krízami, dobré obdobia striedajú horšie, no naďalej sa rozvíja. Klesajúce akciové trhy vaše investície neohrozia, práve naopak. Stačí vyčkať, pretože trh v dlhodobom horizonte stále rastie.

 

Čo je EIC?

EIC je skratka pre European Investment Centre, ktorá funguje na trhu od roku 2009. Ide o fondovú platformu, ktorá slúži pre obchodovanie s cennými papiermi a ktorá umožňuje investovanie do viac ako 1500 podielových/ETF fondov vo viac ako 60 správcovských spoločnostiach. EIC ponúka fondy investujúce do tradičných tried aktív ako sú akciové, dlhopisové fondy, ale aj moderné alternatívne investície do nehnuteľností, komodít a ETF alebo ESG fondov.

Medzi nimi ponúka aj ETF fondy, REITs či pákové ETF fondy, ETC fondy, aktívne manažované podielové fondy, dividendové či inštitucionalizované fondy. Pri investovaní cez EIC si na svoje prídu začínajúci, skúsení i nároční investori. Takáto možnosť investovania dnes iba ukazuje, že súčasné generácie dokážu investovať jednoduchšie a výhodnejšie než ľudia pred dvomi dekádami. Výhodou je, že pri investovaní cez EIC pri vás vždy stojí investičný poradca s licenciou NBS.

 

 

Aké sú výhody investovania v EIC?

 • V EIC máte na výber z takmer 1 900 podielových/ETF fondov z rôznych kútov sveta, ktoré sú globálne diverzifikované a úzko zamerané na odvetvie alebo lokalitu.
 • Ponúka fondy prístupné pre širokú verejnosť, tak aj fondy pre skúsených a profesionálnych investorov.
 • Pravidelná investícia je možná už od 10 eur mesačne a jednorazová od 100 eur.
 • Investovať môžete aj v zahraničných menách ako HUF, USD, GBP, CZK a v ďalších.
 • V EIC môžete investovať aj cez ETF fondy, ktoré majú nízky správcovský poplatok a sú vhodné na dlhodobé investovanie.
 • Nízky transakčný poplatok – ak napríklad investujete 200 eur mesačne do 5 fondov, zaplatíte v priemere 0,50 eur, kým pri iných obchodníkoch by ste zaplatili 25 a viac eur (bežné transakčné poplatky sa pohybujú od 5 eur a viac).
 • O vstupnom poplatku rozhoduje investičný poradca. Ak nájdete skúseného poradcu, poplatok nemusí byť vo výške 3 – 5%. Skúsenému poradcovi ide o to, aby ste začali rozumne investovať.
 • Vďaka online prístupu EIC umožňuje nastavovanie účtu alebo dokonca založenie viacerých účtov.
 • Ak si potrebujete vybrať financie, poradca cez svoje online rozhranie zadá príkaz na výber, ktorý potvrdíte (rovnako to platí aj pri zmene portfólia fondov).
 • Investovanie cez EIC ponúka veľkú flexibilitu, čo sa týka vytvárania investičného portfólia i stabilizačnej fázy. Takmer čokoľvek možno nastaviť bez veľkej námahy.
 • EIC umožňuje menu fondov, výber financií, presun prostriedkov medzi fondmi či čiastočný odkup z investície. Výška či frekvencia vkladu nie sú nijako limitované.
 • Vedenie investičného účtu je bez poplatkov.
 • Online aplikácia i mobilná aplikácia, ktoré umožňujú prístup do EIC, sú zadarmo.
 • Notifikačné e-maily o pohyboch na účte, ktoré dostávate ako investor, sú takisto bez poplatku.

 

Aké sú nevýhody investovania v EIC?

 • Prostredníctvom EIC môžete nakúpiť podielové fondy, akcie a indexové a ETF/ESG fondy. Nekúpite investičné zlato (vo fyzickej podobe) ani bitcoiny.
 • EIC slúži skôr na dlhodobé budovanie majetku než na časté obchodovanie – ak chcete aj aktívne na dennej báze predávať a kupovať, budete potrebovať iného online brokera.
 • Účet vám môže otvoriť iba finančný agent spoločnosti, ktorá spolupracuje s EIC a musíte natrafiť na skúseného poradcu, ktorý sa orientuje v jednotlivých účtoch EIC. Poplatok za úschovu je závislý od výšky objemu v správe spoločnosti, s ktorou spolupracuje investičný poradca. Môže sa pohybovať od 0,06 až po 0,24% ročne.

 

Top 10 najlepších fondov v EIC podľa zhodnotenia za posledných 10 rokov                                                                      

 1. Lyxor ETF MSCI World Information Technology TR EUR                                               
 2. Fidelity – Global Technology Fund A-DIST-EUR
 3.  iShares NASDAQ 100 UCITS ETF EUR
 4.  BNP Paribas Funds Disruptive Technology EUR [Privilege, C]
 5.  Vanguard Information Technology Index Fund ETF Shares (dis)
 6. SPDR Technology Select Sector Fund ETF (dis)
 7.  BNP Paribas Funds DISRUPTIVE TECHNOLOGY EUR
 8. Franklin Templeton – Franklin Technology Fund A(acc)EUR – 4916
 9. Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF dis
 10. Franklin Templeton – Franklin Technology Fund N(acc)EUR

 

Všetky fondy spĺňajú prísnu reguláciu EÚ a časový test v SR podľa, ktorého po 1. roku od nákupu fondu je investícia oslobodená od dane zo zisku. Výnimkou sú vyplácané dividendy vo výške viac ako 500 Eur ročne.

Fondy s pákovým efektom neboli do rebríčka zaradené.

 

narodna-banka-slovenska-pobocka-v-kosiciach

Ako je regulované investovanie cez EIC a ako funguje garančný fond investícií?

Bezpečnosť je základom každej investície. Najmä z hľadiska licencovania a regulácie subjektu, prostredníctvom ktorého svoje peniaze investujete. V prípade EIC platí, že je pod dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS) a vzťahujú sa na neho aj podmienky Garančného fondu investícií a povinnosť oddeleného účtovania majetku.

Obchodníci s cennými papiermi musia na Slovensku spĺňať prísne podmienky na udelenie licencie, ktorú im vydáva NBS. Tá nad nimi zároveň vykonáva pravidelný dohľad.

Garančný fond investícií zasa funguje podobne ako fond ochrany vkladov. Neochráni vás pred poklesom cien nakúpených aktív, ale garantuje vám náhradu do 50 000 eur za nedostupný klientsky majetok, ak by došlo ku krádeži, technickému zlyhaniu alebo iným dôvodom, ktoré by spôsobili stratu alebo zmiznutie vašich aktív.

 

Ako si otvoriť účet v EIC?

Ak si chcete otvoriť účet v EIC, môžete tak urobiť prostredníctvom skúseného investičného poradcu. Ten pôsobí ako podriadený finančný agent spoločnosti, ktorá spolupracuje s EIC.

Otvorenie účtu je možné online alebo formou písanej žiadosti, ktorú spolu s poradcom vyplníte. Väčšina poradcov však dnes otvára účty klientom v EIC výlučne online, keďže je to rýchlejšie a otvorenie účtu trvá 24 hodín.

Otvorením účtu v EIC získate prístup do aplikácie, ktorú na počítači môžete využiť najmä na potvrdzovanie príkazov. Rovnako máte k dispozícii aj mobilnú verziu, na ktorej okrem iného môžete sledovať stav vášho účtu a vývoj vašich investícií.

 

Investovanie cez EIC? Kto mi pomôže?

Ak sa chcete dozvedieť viac o investovaní alebo hľadáte finančného experta, ktorý by vám založil účet v EIC a navrhol vhodné investičné portfólio podľa vašich individuálnych potrieb, rád vám poradím.

Napíšte mi na e-mail: patrik@ekofinancie.sk alebo vyplňte formulár pod otázkami FAQ. Takisto si môžete dohodnúť bezplatnú konzultáciu priamo v mojom kalendári https://calendly.com/patrikkunzo.

 

 

FAQ – najčastejšie otázky – Investovanie cez EIC

Je investovanie cez EIC bezpečné?

Áno. EIC je obchodník s cennými papiermi s povolením a reguláciou Národnej banky Slovenska. Zároveň je účastníkom Garančného fondu investícii a vklady sú kompenzované v prípade nedostupnosti majetku.

Koľko minimálne môžem investovať cez EIC?

Minimálna pravidelná investícia je 10€ mesačne a jednorazovo 100€/1000 USD do jedného fondu podľa meny, v ktorom je fond vedený.

Koľko najviac môžem investovať do EIC?

Výška maximálnej investície nie je limitovaná.

Môžem si otvoriť účet v EIC aj online?

Áno, samozrejme. EIC je digitálna platforma a umožňuje otvorenie účtu online. Stačí vám k tomu občiansky preukaz a nastavené portfólio vašim investičným poradcom.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.7 / 5. Počet hodnotení: 27

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.