Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Kam investovať? 4 ETF fondy, ktoré sú výhodnejšie než sporenie v banke

Obsah článku

Najnovšie prieskumy ukazujú, že viac ako dve tretiny Slovákov chcú investovať, ale nevedia do čoho. Pozrite sa na štyri kvalitné fondy, do ktorých sa oplatí dlhodobo vložiť svoje peniaze. Znásobiť svoje financie môžete, či už preferujete väčšiu istotu pri investovaní alebo dobre znášate aj väčšie výkyvy za cenu vysokého výnosu.

 

Vybral som štyri ETF fondy z rôznych oblastí podnikania, ktoré síce ešte mnohí na Slovensku nepoznajú, ale je možné do nich investovať. Všetky spadajú do kategórie ETF fondov, ktoré investujú v eurách alebo v amerických dolároch a ich správcovské spoločnosti sú dlhodobo stabilné. Navyše ich viete nakúpiť aj u nás pod dohľadom Národnej banky Slovenska. Ak sa chystáte investovať, presvedčte sa najprv, aký ste typ investora.

 

 

Čo sú to ETF fondy?

ETF fond je fond, s ktorým sa obchoduje na burze. Skratka ETF pochádza z anglického pojmu Exchange Traded Fund, čo znamená, že s daným fondom sa verejne obchoduje a je kontrolovaný na burze cenných papierov. Tieto fondy v princípe fungujú ako iné fondy s tým rozdielom, že sa ich podiely obchodujú na burze.

ETF fondy majú zväčša výhodu pasívneho riadenia. To znamená, že eliminujú ľudskú chybu pri nákupe spoločností do fondu ako to býva pri klasických podielových fondoch. Navyše sú flexibilnejšie a keď sa ich rozhodnete kedykoľvek predať, peniaze sa vám pripíšu na účet rýchlejšie.

Výhodou ETF fondov je, že vždy viete, do čoho investujete. Ak ste napríklad zameraný na informačné technológie alebo inklinujete k zdravotníctvu, môžete investovať priamo do top fondov, ktoré nakupujú presne daný segment, ktorý preferujete a dokonca za nižší poplatok ako pri väčšine podielových fondov.

 

TOP štyri ETF fondy, ktoré zohľadňujú riziko investovania

Nasledujúce fondy sú zoradené podľa profilu sporiteľa – od konzervatívneho až po agresívneho. Ak neviete, aký ste typ sporiteľa, kliknite na článok Kam sporiť nielen v roku 2021.

 

Konzervatívny ETF fond

iShares Euro Government Bond 7-10yr UCITS ETF (Acc)

Fond sa zameriava na nákup dlhopisov európskych vlád, najmä v eurozóne. Jeho správcom je iShares.

Priemerný ročný výnos za posledných 10 rokov: 5,16%

Mena: Euro

Minimálna pravidelná investícia: 10 eur

Minimálna jednorazová investícia: 100 eur

Vhodnosť fondu: Fond je vhodný pre všetky typy investorov. Primárne pre investorov, ktorí potrebujú istotu a nevadí im nižší výnos za cenu vysokého bezpečia.

Výkonnosť fondu v grafe

Informácie o fonde nájdete tu: https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/253461/ishares-euro-government-bond-710-ucits-etf-acc-fund

Alternatíva k bankovým produktom: Fond je viac ako dobrou alternatívou k terminovaným účtom, krátkodobým sporiacim účtom, investičnému životnému poisteniu a konzervatívnym podielovým fondom

Vyvážený ETF fond

Xtrackers Portfolio UCITS ETF 1C

Multi-Asset Portfolio je zložené z minimálne 30% fixných výnosov a maximálne 70% akciovej zložky. Tento ETF fond sa dá nazvať aj fond fondov. Nakupuje do svojho portfólia iné ETF fondy, ktoré majú stabilný výnos, ale aj akciové fondy, ktoré prispievajú k výnosu fondu vyššou mierou. Jeho správcom je Xtrackers.

Priemerný ročný výnos za posledných 10 rokov: 6,95%

Mena: Euro

Minimálna pravidelná investícia: 10 eur

Minimálna jednorazová investícia: 100 eur

Vhodnosť fondu: Je vhodný pre všetkých na dlhodobé sporenie viac ako 5 rokov aj pri jednorazovej investícii.

Výkonnosť fondu v grafe

Informácie o fonde nájdete tu: https://etf.dws.com/en-gb/LU0397221945-portfolio-ucits-etf-1c/

Alternatíva k bankovým produktom: Tento ETF vie dokonale nahradiť akékoľvek vysoko rizikové slovenské korporátne dlhopisy, ktoré sú výnosmi nad 5% ročne. Fond je bezpečný a stabilný svojimi výnosmi už viac ako 12 rokov.

 

Dynamický ETF fond

Renaissance IPO ETF

Fond sa zameriava na ekonomicky najvýznamnejšie spoločnosti, ktoré vstupujú na burzu cenných papierov cez tzv. IPO, a teda s možnosťou predbežného nákupu akcií spoločnosti pred oficiálnou cenou stanovenou na burze cenných papierov. Správcom fondu je Renaissance Capital.

Priemerný ročný výnos za posledných 7 rokov: 15,89%

Mena: USD

Minimálna pravidelná investícia: 10 eur

Minimálna jednorazová investícia: 1000 USD

Vhodnosť fondu: Je vhodný pre všetkých, ktorí hľadajú vysoký výnos aj za cenu výraznejšieho dočasného poklesu fondu. Vhodný najmä pri dlhodobom pravidelnom sporení.

Výkonnosť fondu v grafe

Informácie o fonde nájdete tu: https://www.renaissancecapital.com/IPO-Investing/US-IPO-ETF

Alternatíva k bankovým produktom: Tento ETF fond dokáže nahradiť rôzne druhy podielových fondov ponúkaných v bankách ako napríklad AM SLSP Fond maximalizovaných výnosov, o.p.f. a navyše ponúka vyšší výnos bez platenia zrážkovej dane.

 

Agresívny ETF fond

ARK Innovation ETF

Fond spravuje Catherine D. Wood, ktorá bola vyhlásená spoločnosťou Bloomberg ako najvýraznejšia osobnosť akciového trhu v roku 2020. Fond je zameraný na dlhodobo udržateľné zdroje a investície so zameraním na dôsledky daných investícií a priaznivosť na životné prostredie. Správcom fondu je ARK Invest.

Priemerný ročný výnos za posledných 5 rokov: 47,10%

Mena: USD

Minimálna pravidelná investícia: 10 eur

Minimálna jednorazová investícia: 1000 USD

Vhodnosť fondu: Ak ste investor k dobrodružným sklonom a nevadí vám výrazný pokles v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov, tento fond je správnou voľbou. Vďaka nastaveniu fondu a nadčasovému mysleniu zakladateľky môže daný fond priniesť investorom nemalé výnosy. V súčasnosti je vhodný najmä na pravidelné investovanie pre skúsených investorov a pri dlhodobom horizonte nad 15 rokov aj pre jednorazové investovanie.

Výkonnosť fondu v grafe

Informácie o fonde nájdete tu https://ark-funds.com/arkk

Alternatíva k bankovým produktom: Tento typ fondu nemá alternatívu k bankovým produktom, ktoré sa skôr zameriavajú na konzervatívnu klientelu.

 

 

Výhody investovania do ETF fondov

  • transparentnosť – verejne obchodovateľný fond, ktorý je pod kontrolou a dohľadom
  • viete, kam investujete svoje peniaze a po roku investovania neplatíte žiadne dane
  • kedykoľvek môžete predať daný fond a vybrať si takmer okamžite svoje peniaze
  • nízke poplatky

Či už ste konzervatívny alebo dynamický investor, zakaždým je vhodné si pred investovaním zhodnotiť aktuálnu situáciu na trhu a vytvoriť portfólio z viacerých fondov. To vám v budúcnosti prinesie väčšiu stabilitu vložených peňazí, ale aj v presunoch medzi jednotlivými fondmi.

Najlepšie je, ak sa pri investovaní vašich peňazí vždy poradíte so svojím poradcom alebo s expertom na financie. Ak žiadneho nemáte, napíšte mi a vytvorím vám portfólio, v ktorom zohľadním vaše skúsenosti a očakávania s prihliadnutím na vaše ciele pri investovaní.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 33

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.