Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Pravidelné investovanie sa oplatí a ušetrí vám stres

Obsah článku

Uvažujete nad investovaním, ale obávate sa, že prerobíte alebo stratíte časť svojich úspor? Potom patríte ku konzervatívnejším sporiteľom, pre ktorých je najvhodnejšie pravidelné investovanie, tzv. efekt priemerovanie ceny. Táto stratégia vám pomôže nielen k plynulému dosiahnutiu dlhodobého zisku, ale ušetríte si aj zbytočný stres, ak s investovaním ešte len začínate.

Po poslednej finančnej kríze v roku 2009 sa mnohí začali zamýšľať, ako by bolo možné vyťažiť z poklesov na finančných trhoch a zarobiť na nich. Uplynulý rok prišlo po dlhom čase v dôsledku pandemickej situácie opäť k výrazným poklesom. Veľká časť sporiteľov po celom svete tento raz neváhala a začala nakupovať aktíva ako napríklad akcie alebo fondy za výrazne nižšiu cenu. Ak boli investori dostatočne rýchly, mohol nakúpiť podielový fond aj za 30% nižšiu sumu, ako to bolo pred pandémiou. Po niekoľkých mesiacoch, keď sa hodnota fondu vrátila na pôvodnú sumu, sa mohli tešiť z pekného zisku.

 

Nečakajte na ďalšiu krízu

Ak ste nestihli investovať v tomto období, nemusíte čakať na ďalší pokles, ktorý príde možno o ďalších 12 rokov. Poklesy na trhu sa dejú neustále. Nastali aj v júni a v septembri minulého roka a takisto prišli aj začiatkom roka 2021. K poklesom dochádza v pravidelne opakujúcich sa cykloch.

 

Pozrite sa, aké okolnosti v minulosti ovplyvňovali poklesy na finančných trhoch.

Využite pri investovaní efekt priemernej ceny

Z niektorých štúdií vyplýva, že ak investujete svoje peniaze jednorazovo, môže to byť o niečo výhodnejšie, než by ste ich pravidelne mesačne investovali. Ak však investujete celú sumu peňazí naraz, znášate vyššie riziko nákupu v nesprávnom čase a môže trvať veľmi dlhú dobu, kým vám začne investícia zarábať.

Ak patríte medzi konzervatívnejších sporiteľov a obávate sa výraznejších poklesov, potom je pre vás vhodný práve efekt priemernej ceny. Výrazne ním znižujete riziko investície a súčasne zvyšujete šancu pre jej nárast v dlhodobom horizonte.

 

Čo vlastne znamená efekt priemernej ceny a ako vám môže poslúžiť?

Efekt priemernej ceny je známy aj ako Cost Average Effect, pri ktorom v investovaní výhodne využívame kolísanie cien na trhu. To znamená, že pri klesajúcom kurze môžete získať viac podielov vo fonde a pri rastúcom zasa menej. Pri pravidelnom dlhodobom investovaní tak získavate výhodnú priemernú cenu za celé obdobie. Efekt priemerovanie ceny má o to väčší zmysel, ak vaše investovanie trvá dlhšie a kolísavosť daného fondu je vyššia.

Ako to funguje?

Pozrime sa na príklad. Predstavte si, že by ste každý mesiac počas jedného roka kupovali múku, pričom jej cena by neustále menila.

Ak by sme nakúpili múku hneď na začiatku roka za 600€, nakúpili by sme takto:

600€ / 10€ za 1kg = 60 kg

Pri pravidelnom nákupe by ste nakúpili o 35 kg viac aj vďaka poklesom na trhu, ktoré sa neustále dejú.

Fondy a investície fungujú rovnako ako všetky ostatné produkty na trhu. Ak vieme, že daný produkt budeme nakupovať každý mesiac, je pre nás iba dobré, ak jeho cena nejakú dobu klesá. To znamená, že v takom prípade si z neho môžeme dovoliť nakúpiť viac.

Ak cena produktu stúpa, nakúpime ho síce drahšie, ale priemeruje sa lacnými nákupmi a celkovo sme na tom lepšie, než keby sme nakúpili len raz za aktuálnu cenu. Vedľajším efektom sú aj nižšie výkyvy investície a pokojnejší spánok pri investovaní napríklad do akciových portfólií.

 

Urobte z jednorazovej investície pravidelnú

Ak uvažujete investovať svoje peniaze jednorazovo, ale obávate sa výrazného poklesu, efekt priemerovania ceny dokážete využiť aj v tomto prípade. Rozložte si svoju investíciu na niekoľko mesiacov, prípadne aj na celý rok a stanovte si stratégiu. Môžete si vybrať, či budete pravidelne nakupovať každý mesiac alebo kvartál, prípadne si určite presnú hranicu hodnoty investície, kedy dokúpite dané aktívum. V prípade poklesov neváhajte a dokúpte investíciu za nižšiu cenu.

Z pohľadu rizika je ideálnejšia stratégia, aby ste si ďalšie nákupy rozložili do viacerých nákupov. A to aj z dôvodu, že sa nedá vopred určiť, ako bude vaša investícia reagovať na poklesy na trhu a časovanie maximálneho poklesu je prakticky nemožné. Ak investíciu rozložíte na nejaký čas, možno prídete o nejaký výnos v prípade, že narastie trhová hodnota vami vybraného fondu. Na druhej strane však znížite riziko nesprávneho nákupu v danom čase a vyhnete sa zbytočnej panike pri vyššom poklese.

 

Príklad:

Predstavte si, že sa rozhodnete investovať 10 000€

Ak ste konzervatívny sporiteľ, rozložíte si investíciu na 12 mesiacov, to je 10 000/12 = 833€ na každý mesiac

Ak sa neobávate krátkodobého poklesu, môžete investovať túto sumu na tri alebo štyri platby podľa aktuálnej situácie na trhu. To znamená, že tri mesiace po sebe investuje 3 333€, resp. štyrikrát po 2 500€

Tak si zabezpečíte priemernú cenu za dané obdobie a v prípade poklesu v danom období nakúpite raz lacnejšie a raz drahšie.

 

Využitie efektu priemernej ceny je konzervatívnejšia stratégia investovania a je vhodná pre tých, ktorí neradi riskujú. Nezáleží, či investujete 50 eur mesačne alebo 10 000 eur.

 

Hlavné výhody pravidelného investovania

 

  • Vyššie zhodnotenie vkladov ako v bežných bankových a poistných produktoch
  • Investovanie dostupné pre každého – už od 10€ mesačne
  • Široký výber investičných stratégií – konzervatívna, vyvážená, dynamická a agresívna
  • Sporenie (pravidelné investovanie) je možné kedykoľvek pozastaviť, zmeniť alebo ho môžete ukončiť a peniaze si vyplatiť na svoj osobný účet
  • Platí výrazné zníženie rizika nesprávneho načasovania investície

 

Svojim klientom vždy odporúčam, aby prihliadali na rozloženie fondov do portfólia. V prípade, že chcú poradiť, vyberáme iba kvalitné fondy s dlhodobou sledovanou výkonnosťou.

Pred každom investíciou odporúčam poradiť sa s odborníkom, ktorý pozná pomery na finančnom trhu a dokáže pomôcť aj v náročnejších situáciách. Ak takého nemáte, pokojne mi napíšte a rád vám pripravím stratégiu pravidelného investovania.

Ak ste rozhodnutý pre pravidelné investovanie a máte záujem o bezplatnú konzultáciu, naplánujte si ju priamo v mojom kalendári a vo zvolený čas vám zavolám. Svoj termín si zvoľte tu: https://calendly.com/patrikkunzo

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 5

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.