fbpx

Investovanie do podielových fondov každým rokom naberá na veľkej obľube. Podľa štatistík ho u nás vyhľadáva čoraz viac Slovákov. Dokonca aj naše štátne inštitúcie prichádzajú s výskumami, že Slováci by mali investovať týmto smerom viac.

Takáto investícia sa môže vyplatiť. Prinesie investorovi oveľa viac peňazí a slušné zabezpečenie na dôchodok.

Myslíte si, že podielový fond s výnosom 12 alebo 15 % výnos za rok je takmer nemožne nájsť? Vybral som pre vás podielové fondy, ktoré zarábajú za posledných desať rokov najviac, investuje sa do nich v eurách a sú dostupné aj u nás. Pozrite sa, aké možnosti máte a ako môžete zhodnotiť svoje úspory.

Toto nie je návod, kam investovať. Každé rozhodnutie si vopred dobre zvážte a poraďte sa so svojím poradcom, ktorý rozumie situácii na finančnom trhu.

 

TOP 10 podielových fondov, podľa zhodnotenia za posledných 10 rokov

 

10. Podielový fond : Fidelity – Global Health Care Fund A-ACC-EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 13,58%

Kategória: Akciový – Zdravotníctvo

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-fidelity-global-health-care

Komentár: Zdravotníctvo a investovanie v ňom sa môže vyplácať. Podielový fond od Fidelity je toho dôkazom. Za posledných 10 rokov vygeneroval zisk viac ako 220% kumulatívne. Ideálny ako pravidelné investovanie a aj na zvážení pri jednorazových úložkách.

 

9. Podielový fond: Fidelity – Global Consumer Industries Fund A-DIST-EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 13,97%

Kategória: Akciový – Spotrebný Tovar

Výkonnosť fondu

podielovy-fond-fidelity-global-consumer-industries

Komentár: Ak investujete v tomto fonde a ste orientovaný na čísla, môže to byť pre vás správna investícia. Investovanie v tomto fonde je založené na hĺbkovej analýze spoločností, ktorej súčasťou sú stretnutia s manažmentom spoločnosti a konkurentmi v rámci odvetvia. Vyhľadáva firmy so schopnosťou určovať ceny, silné značky a hodnotné duševné vlastníctvo. Vhodný pre pravidelné a jednorazové investovanie s patričnou dávkou skúseností.

 

8. Podielový fond:

Fidelity – BNP Paribas Funds Equity World Consumer Durables EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 14,45%

Kategória: Akciový – Tovary dlhodobej spotreby

Výkonnosť fondu

podielový fond BNP Paribas Funds Equity World Consumer Durables EUR a jeho vývoj

Komentár: Vhodný pre dlhodobé ciele a portfólia. Zameriava sa na stredné podniky v Európe, avšak má voľnosť pri investovaní do rôznych aktív. Jednorazový vklad odporúčam len skúseným investorom. Pravidelné investovanie pri 10 a viac ročnom časovom horizonte sú lepšou voľbou.

 

7. Podielový fond: BNP Paribas Funds US Small Cap EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 14,62%

Kategória: Akciový – Severná Amerika

Výkonnosť fondu

Podielový fond BNP Paribas Funds US Small Cap a jeho vývoj

Komentár: Fond sa zameriava na menšie spoločnosti v Severnej Amerike, ktoré sú citlivejšie na zmeny v ekonomike. Najbližšie obdobie však vďaka dobrému ekonomickému výhľadu môže tomuto podielovému fondu pomôcť. Súčasťou fondu sú aj akcie známej odevnej outdorovej spoločnosti Columbia. Odporúčam ako časť portfólia pre pravidelné investovanie s možnosťou aj jednorazovej úložky pre skúsenejších investorov.

 

6. Podielový fond: BNP Paribas Funds Japan Small Cap EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 14,64%

Kategória: Akciový – Pacific

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-bnp-japan-small-caps-

Komentár: Úzko špecializovaný podielový fond. Japonsko má potenciál, ale ako jednorazovú investíciu ho neodporúčam. Pravidelná je na zvážení.

 

 

5. Podielový fond: Franklin Templeton – Franklin U.S. Opportunities Fund A(acc)EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 16,21%

Kategória: Akciový – Severná Amerika

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-frankli-US-opportunities

Komentár: Investícia do Severnej Ameriky sa podľa štatistík vyplatí. Tento podielový fond je toho dôkazom. Kolísavosť fondu je síce vyššia, no je možné ho zaradiť aj ako jednorazovú investíciu. Ak ste skúsenejší investor, určite stojí za zváženie.

 

4. Podielový fond: BNP Paribas Funds Equity World Consumer Durables EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 16,25%

Kategória: Akciový – Tovar Dlhodobej Spotreby

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-bnp-equity-world-consumer

Komentár: Tento podielový fond je vhodný pre investície dlhšie ako 10 rokov. Odporúčam ho klientom pri pravidelných investíciách. Pri jednorazových vkladoch navrhujem byť opatrnejší.

 

3. Podielový fond: BNP Parvest Disruptive Technology EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 18,65%

Kategória: Akciový – Technológie

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-bnp-disruptive-technology

Komentár: Prvý technologický fond v TOP 10. Fond prevažne investuje v USA. Má však dobré zázemie a z pohľadu vývoja v IT sfére, má čo ponúknuť. Je ideálny na pravidelnú investíciu a v prípade skúsených investorov sa do neho oplatí investovať aj jednorazovo.

 

2. Podielový fond: Franklin Technology Fund A(acc) EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 21,02%

Kategória: Akciový – Technológie

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-franklin-technology-fund

Komentár: Dlhodobo jeden z najvýkonnejších a najznámejších technologický podielových fondov u nás. Je vhodný na dlhodobú investíciu min. 10 – 15 rokov. Napríklad do dôchodkového portfólia. Ak patríte medzi skúsených investorov, môžete ho zaradiť aj do jednorazovej investície. Vždy však počítajte s tým, že fond bude intenzívne pracovať.

 

1. Podielový fond: Fidelity – Global Technology Fund A-DIST-EUR

Priemerný ročný výnos za 10 rokov: 22,05%

Kategória: Akciový – Technológie

Výkonnosť fondu

graf-podielovy-fond-fidelity-global-technology

Komentár: Víťazom v TOP 10 sa stáva podielový fond s najvyšším zhodnotením za posledných desať rokov. Patrí k dlhodobo najziskovejším technologickým podielovým fondom na Slovensku. Avšak, fondu trvalo 14 rokov kým sa dostal na svoju predošlú úroveň . Napriek tomu za posledných desať rokov zarobil veľmi slušne. Jednorazový vklad je na zvážení podľa vašich skúseností, pravidelná investícia je vhodná, ako doplnok do širšieho portfólia na dlhšiu dobu ako 10 rokov.

 

Minimálna investícia začína už od 10 eur mesačne

Investovanie do podielových fondov nebolo nikdy jednoduchšie. Vyskúšať si to môžete už od 10 eur mesačne. Takúto možnosť ponúka napríklad EIC – European Investment Centre. Je to obchodník s cennými papiermi, ktorý je regulovaný Národnou bankou Slovenska.

 

Ktorý fond si vybrať?

Aby sme predišli riziku prepadu nášho vkladu, štatisticky je výhodnejšie investovať do viacerých fondov naraz. Navrhujem rozložiť investície do viacerých podielových alebo indexových fondov, čím získame väčšiu istotu návratnosti našich vložených peňazí. Ideálne aspoň do 3 až 5 podielových fondov v jednom portfóliu.  Tým si zaistíme väčšiu pohodu pri investovaní a náhlych obratoch v zahranično-politickej situácii.

Alebo si prečítajte článok Kam sporiť nielen v roku 2020, ktorým vám pomôže rozhodnúť sa.Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.8 / 5. Počet hodnotení: 64

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

patrik kunzo 120

O autorovi

Patrik Kunzo

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem vyše 13 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj publikačnej činnosti.

Kontaktujte autora