Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Hypotéky po zmenách NBS a ich vývoj do júla 2018

Obsah článku

Hypotéky po zmenách, ktorými Národná banka Slovenska sprísnila podmienky získania úverov na bývanie, sa zatiaľ výraznejšie neprejavili. Zadlženie rastie aj naďalej a to aj vďaka historicky najnižším úrokovým sadzbám a benefitom, ktoré banky ponúkajú.

Od júla 2018 platia nové pravidlá pre hypotéky. Spočiatku sa hovorilo o konci až nedostupnosti úverov pre ľudí s menšími príjmami alebo z väčších miest s drahým bývaním ako je napríklad Bratislava. Ako sa prejavili prísnejšie nariadenia Národnej banky Slovenska (NBS) v praxi? Pozrime sa na to, čo hovoria štatistiky.

 

Ani zmeny v hypotékach nárast úverov výrazne nespomalil

Podľa správ NBS sa Slováci naďalej zadlžujú vysokým tempom. Odkedy začali platiť prísnejšie opatrenia, úvery na bývanie medziročne narástli o 10,04% na súčasných takmer 29 miliárd eur. V praxi to znamená, že každý Slovák dĺži bankám takmer 5 294 eur bez ohľadu na vek. Vrátane novo narodených detí a dôchodcov. Dlh Slovákov tak medziročne narástol o takmer 500 eur na osobu.

Zmeny-v-hypotekach-od-jula-2018-do-juna-2019

Otázkou je, či hypotéky po zmenách a nastavení prísnejších podmienok boli dostatočné. Zníženie počtu žiadateľov o vyššie hypotéky nad 90% hodnoty nehnuteľnosti alebo maximálna výška úveru, tzv. DTI Index sú neustále pod tlakom historicky najnižších úrokových sadzieb bánk na úrovni 0,89%.

Zadlženosť sa znížila o vyše 2 percentá

Znižovanie zadlženosti Slovákov je dlhodobý proces, v ktorom sme iba na začiatku. Dopad nových zmien v hypotékach prejaví v dlhšom časovom horizonte. Pozitívne je, že hoci sa naďalej zadlžujeme, robíme to menej ako v minulosti. Napríklad úvery na bývanie narástli od júla 2017 do konca júna 2018 o 12,19%. Súčasný stav je o 2,15% nižší a to aj napriek historicky najvyšším cenám nehnuteľností na Slovensku.

rocny-narast-uverov-po-zmenach-v-hypotekach-od-jula-2018

Budú úvery dostupné v roku 2020?

Dá sa predpokladať, že najbližší rok sa výraznejšie pribrzdí získavanie úverov. Financovanie kúpy nehnuteľnosti bez toho, aby ste investovali 20% svojich peňazí, sa obmedzí iba na solventnejších. Úrokové sadzby sa pravdepodobne odrazia od historického minima a porastú bližšie k 2% ako to bolo napríklad v Českej republike, kde sa už dostávajú k 3 percentnej hranici.

 

Požiadať o hypotéku teraz alebo počkať?

Všetko záleží aj od toho, ako sa k tomu postaví Európska centrálna banka a či postupne upustí od nulových sadzieb pri úveroch. Do konca tohto roka by sa však jej finančná politika nemala zmeniť. Hypotéky po zmenách sú stále atraktívne. Ak teda rozmýšľate nad hypotékou, je najvyšší čas. V súčasnosti môžete hypotéku získať za najnižšiu úrokovú sadzbu v histórii Slovenska a k nej dostať ďalšie benefity, ktoré vám ušetria stovky eur. Napríklad preplatenie znaleckého posudku, zaplatenie poplatku na katastri, či vyplatenie pokuty za prechod od inej banky.

Ak aj vy uvažujete nad výhodnou hypotékou a nemáte ešte svojho finančného poradcu, napíšte mi nižšie do správy. Rád vám pomôžem alebo poskytnem bližšie informácie.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.8 / 5. Počet hodnotení: 6

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.