fbpx

Ako a kde investovať peniaze nielen počas krízy COVID-19

Share on facebook
Share on twitter

Zdieľať článok

oplati-sa-investovat-pocas-poklesu
Share on facebook
Share on twitter

Zdieľať článok

Kríza je bežný ekonomický cyklus a netreba sa jej báť

Finančná kríza v roku 2008 a recesia, ktorá nasledovala, je stále v našich spomienkach. Zažili sme, ako portfólia poklesli aj viac ako o 30% hodnoty. Namiesto racionálneho konania sa mnoho ľudí uchýlilo k predčasnému predaju investícii za nízku cenu. Tí investori, ktorí išli metodicky, videli kolaps akciového trhu ako veľkú príležitosť.  Kým väčšia časť populácie predávala fondy so stratou 30%, investori nakupovali so zľavou 30%. Cítite ten rozdiel?

Z ekonomického hľadiska je kríza niečo, čo sa objavuje pravidelne a nie je dôvod na paniku. Práve naopak. Je príležitosť ako zbohatnúť alebo si aspoň zarobiť niekoľko percent navyše.

Pozrite sa na Graf. 1. Za posledných 20 rokov sme tu mali až sedem kríz z rôznych epidémií a pandémii. Vždy sa trhy vrátili k rastu. A vrátia sa aj teraz.

Ekofinancie

V Grafe 2. môžete vidieť, že obdobie rastu je vždy niekoľkokrát dlhšie ako obdobie krízy. Od roku 1903 nastalo viac ako 11 významnejších kríz na finančných trhoch. Najdlhšia trvala 2.8 roka a najkratšia len 4 mesiace.

Ekofinancie

Ekonomika sveta je nastavená na dlhodobý rast a preto nie je na mieste obava z výsledku, ak máte dostatočne dlhý investičný horizont.

Ako investovať peniaze počas poklesu na trhu

Existuje niekoľko možností ako celý proces investovania zaistiť. Vybral som dva, ktoré sú rozšírené a dávajú mi zmysel.

Keďže časovanie úplného dna poklesov je na trhu nemožné a ak uvažujeme investovať väčšiu sumu peňazí, odporúčam si ju rozložiť do viacerých nákupov. Napríklad, ak zvažujete investovať 10 000€ a už v súčasnosti vieme, že tento stav sa nezmení za mesiac, nakúpte za 1/3 teraz, o dva mesiace za ďalšiu 1/3 a o ďalšie dva dokúpte zvyšok. Tak si spriemerujete cenu za najbližšie 4 mesiace. Takto budeme mať istotu, že ak trhy počas tohto obdobia poklesnú ešte viac, vždy budete nakupovať za aktuálnu cenu. Ak ste konzervatívny investor, nastavte si periódu investovania na každé tri mesiace. Tak bude vaša priemerná cena zohľadňovať obdobie 6 mesiacov. Z investičného hľadiska vyšší rozptyl investície stráca význam.

 

„Najlepšiu vec, ktorú pri investovaní hľadáte je čas. Ak chcete dosiahnuť úspech, stačí iba vydržať.“

 

Ak ste skúsenejší investor, stanovte si jasné pravidlá, kedy zainvestujete do vami vybraného portfólia. Napríklad dnes kúpim za 25% voľných peňazí istý fond. Ak daný fond poklesne o ďalších 10%, dokúpim rovnaký fond za rovnakú sumu. A tak ďalej. Táto stratégia je vhodná pre konzervatívnejších investorov. Môže sa však stať, že k ďalším nákupom nedôjde, lebo trh začne rásť. No vy stále získate na prvom vklade.

 

 

Kde investovať peniaze počas krízy

Veľká časť investorov sa vyhýba miestu, ktorá potencionálne spôsobila krízu. Súhlasím, Číne  sa zatiaľ vyhnite. Pozrite sa do budúcna. Kde je v súčasnosti potenciál na ďalších 10 rokov? A ktoré akcie majú ideálny pomer návratnosti, tzv. P/E ratio?

Faktory, ktoré zohľadňujem pri investovaní počas krízy je niekoľko.  Napríklad Technológie boli do poklesu veľmi drahé, no momentálne je niekoľko technologických fondov, do ktorých sa oplatí investovať. Fondy zamerané na životné prostredie a konkrétne vodu, majú tiež svoju budúcnosť. Známi investori momentálne investujú do farmaceutických firiem, či spoločností zaoberajúcich sa službami alebo tovarmi dennej spotreby.

Príklady niektorých fondov, ktoré výraznejšie poklesli a stoja za zváženie (Pozor, nie sú vhodné pre každú investícii a každého investora):

 

Existuje veľa dostupných fondov u nás, ktoré ponúkajú investície zamerané na tieto segmenty. Osobne investujem cez spoločnosť EIC, s ktorou mám dobré skúsenosti. Ale záleží na vás, či preferujete investovať cez zahraničného obchodníka alebo slovenského.

 

Tip na záver: II. a III. pilier si môžete zmeniť bez poplatku

Upozornenie. Tento článok nie je investičným odporučením ani investičným poradenstvom kde by ste mali investovať. S každou investíciou sa poradte s odborníkom.

Potrebujete sa poradiť?

Potrebujete odbornú pomoc alebo pomoc s riešením Vašej situácie?

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 0 / 5. Počet hodnotení: 0

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Patrik Kunzo - Finančný poradca a expert na financie v oblasti životného poistenia, investícií, dôchodkov a hypoték.

O autorovi

Patrik Kunzo

Finančnému poradenstvu a sprostredkovaniu sa venujem takmer 15 rokov. Klientom pomáham pri optimálnom výbere a nastavení finančných produktov. Okrem toho sa venujem aj publikačnej činnosti.

Chcete sa poradiť alebo máte otázku?

Napíšte mi správu. Polia označené hviezdičkou sú povinné.

Potrebujete sa poradiť?

Potrebujete odbornú pomoc alebo pomoc s riešením Vašej situácie?

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.