Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Kam investovať peniaze v čase inflácie?

Obsah článku

Inflácia a zvyšovanie cien strašia mnohých. Aj napriek tomu, že dochádza k znehodnoteniu hodnoty peňazí, mnohí Slováci ich majú stále odložené doma alebo na bežných účtoch. V dobe vysokej inflácie však nie je jedno, ako s úsporami naložíme. Mnohí odborníci preto radia investovať. Prečítajte si, kam investovať peniaze v čase inflácie.

 

Čo je inflácia a ako nás ovplyvňuje?

Infláciu možno chápať ako nárast cien, resp. ako stratu využiteľnej hodnoty peňazí, ktoré sme zvykli utrácať za isté produkty a služby. Čím viac inflácia rastie, tým viac sa znižuje kúpna sila. To znamená, že v čase inflácie nakupujeme menej za tie isté peniaze, za ktoré sme boli pôvodne zvyknutí.

Ak pri raste cien za potraviny, dopravu alebo bývanie rastú aj platy a dôchodky, systém je v rovnováhe. Zvyčajne takúto miernu infláciu nepostrehneme. Ak by naše príjmy rástli rýchlejšie než ceny tovarov a služieb, bohatli by sme. Iná situácia však nastáva, ak inflácia začne ovplyvňovať naše peniaze a úspory. V takom prípade si treba dať pozor najmä na dlhoročné alebo celoživotné úspory. Dlhodobo vysoká inflácia, akú zažívame aj dnes, totiž nepochybne znižuje hodnotu peňazí uložených v hotovosti.

 

Využite infláciu a krízu na finančných trhoch ako príležitosť na investovanie

Mnohí si určite spomínajú na finančnú krízu z roku 2008 a následnú recesiu, kedy sme zažili, ako portfóliá poklesli aj viac ako o 30% hodnoty. Mnoho ľudí spanikárilo a uchýlilo sa k predčasnému predaju investícii za nízku cenu. Podobná situácia ako dnes bola aj v roku 2000 pri technologickej kríze. Inflácia sa dostala na úroveň viac ako 12% a po jej skončení počas dvoch rokov klesla o dve tretiny. Investori, ktorí krízu pochopili ako príležitosť, využili kolaps akciového trhu na investovanie.

 

Kým väčšia časť populácie predávala fondy so stratou 30 – 40%,

investori nakupovali so zľavou 30 až 40%.❞

 

Z ekonomického hľadiska je kríza javom, ktorý sa v nepravidelných cykloch opakuje. Aj preto nie je dôvod na paniku, ba práve naopak. Aj súčasná situácia je príležitosťou, ako si zarobiť niekoľko percent navyše.

Pozrite sa na obrázok nižšie. Za posledných 20 rokov sme tu mali až sedem kríz v dôsledku rôznych epidémií a pandémii. Trhy sa vždy vrátili k rastu a vrátia sa aj teraz.

Len pre zaujímavosť. Od roku 1903 nastalo viac ako 11 významnejších kríz na finančných trhoch. Najdlhšia trvala 2,8 roka a najkratšia iba 4 mesiace. Doba rastu trhov bola od 1,8 roka do viac ako 14 a pol roka.

 

Ekonomika sveta je nastavená na dlhodobý rast a preto nie je na mieste obava z výsledku, ak máte dostatočne dlhý investičný horizont. Na grafe vyššie je vidieť, že krízové obdobia sú výrazne kratšie ako obdobia rastu. Preto nie je dôvod na obavu, že vaše peniaze budú dlhšie v poklese ako v raste a to aj v prípade, že zainvestujete tesne pred krízou alebo výraznejším poklesom.

Inflácia v júli dosiahla 13,6%, čo je najviac za posledných 22 rokov. Materiály, potraviny, pohonné hmoty a ďalšie komodity zdražujú. Analytici tvrdia, že Slováci majú na bežných účtoch uložených až 40 miliárd eur. Zároveň varujú, že inflácia tieto úspory doslova požiera.

Kým niektorí sporitelia sú aj v čase nízkej inflácie opatrní a držia svoje úspory v hotovosti alebo na bežných účtoch, iní investujú. Aj preto sa oplatí zvážiť, ako naložiť s vysokou hotovosťou.

Ako teda pracovať s vašimi peniazmi počas krízy a využiť príležitosť v neistých časoch? Práve vhodným investovaním a správnym rozložením peňazí, vďaka čomu môžu zarábať.

 

Kam investovať peniaze a kedy sa oplatí investovať? Teraz!

Pre tých, ktorí doteraz neinvestovali, je najvyšší čas. Skúsení investori zase môžu využiť pokles na nové alebo väčšie investície. Ako dodávajú analytici, oplatí sa nakupovať v poklese, pričom treba počítať aj s možnosťou ďalšieho poklesu, a teda nenakupovať za všetky peniaze naraz.

 

Do čoho investovať? Skúste podielové fondy, indexové fondy alebo ETF

Ak nemáte skúsenosti s investovaním, ale máte k dispozícii peniaze, môžete začať kolektívnym investovaním. Kolektívne investovanie prakticky rozkladá riziko medzi desiatky, stovky a niekedy až viac ako tisíc spoločností.

Jednotlivec by musel investovať do množstva rôznorodých cenných papierov a neustále obmieňať portfólio, aby dosiahol rovnaký efekt ako napríklad pri podielových, indexových alebo ETF fondoch.

Riziko každého cenného papiera v portfóliu fondu sa rozkladá medzi všetkých účastníkov. Každý z nich „utrpí“ pri poklese výnosnosti menšiu stratu. Fond môže investovať do cenných papierov ako sú dlhopisy, akcie, hypotekárne záložné listy a ďalšie, ktoré sú v spoločnom vlastníctve investorov.

 

  • Investovanie do podielových fondov

Do podielového fondu môže investovať ľubovoľný počet ľudí, pričom každý jeden má vo fonde svoj podiel. Výhodou takéhoto investovania je, že do podielového fondu môžete investovať pravidelne aj po menšej čiastke peňazí. Výnos sa následne prerozdeľuje medzi každého investora podľa zodpovedajúcej výšky jeho investície.

O podielové fondy sa starajú správcovské spoločnosti, ktoré riadia vaše portfólio a investičnú stratégiu. To znamená, že sa starajú o všetky záležitosti okolo nákupu a predaja cenných papierov a investori im za služby platia poplatky, ktoré sa líšia v závislosti od konkrétnej správcovskej spoločnosti.

 

  • Investovanie do indexových fondov

Indexový fond je podobný fond ako podielový, ale vo väčšine prípadov je spravovaný pasívne. To znamená, že kopíruje určitý vývoj akcií a nákup a predaj jednotlivých cenných papierov (akcií, dlhopisov a pod.) a nepodlieha rozhodnutiu manažéra fondu.

Výhodu investovania do indexových fondov je rozloženie rizika a nákup akcií najväčších firiem sveta ako Microsoft, Apple, Adidas alebo . Viac si o tejto téme môžete prečítať v mojom článku Čo sú indexové fondy a prečo ich využívať.

 

  • Investovanie do ETF fondov

ETF je skratka z anglického pojmu Exchange Traded Funds. ETF fondy predstavujú na burze obchodované fondy. Obchoduje sa s nimi podobne ako s akciami jednotlivých spoločností. Výhodou pri nákupe ETF fondov sú nižšie poplatky ako pri podielových fondoch, široká diverzifikácia rizika a časový test.

Diverzifikácia je potrebná z dôvodu, že ak sa jednej firme práve nebude dariť, ostatným sa môže, čím bude v priemere vaše portfólio rásť.

Časový test vám umožní po jednom roku neplatiť daň zo zisku. Ak budete kupovať ETF fondy a nepredáte ich skôr ako za jeden rok, dane neplatíte.

 

Trpezlivosť je pri investovaní dôležitá

Mnohí investori si fondy väčšinou vyberajú podľa rizika, ktoré sú ochotní podstúpiť a podľa výšky potenciálneho výnosu a času, ako dlho chcete aby investícia pracovala. Pri investovaní vždy platí, že niekedy ide krivka dolu a inokedy nahor, čo znamená, že vaša investícia rastie. Na finančných trhoch je to bežné. Preto nepanikárte a buďte trpezliví.

 

Čo sa deje s vašou investíciou počas krízy (poklesu)?

Mnohé investičné portfóliá aj v súvislosti s pandémiou, vojnovým konfliktom na Ukrajine a infláciou zažívajú negatívny trend. Príkladom sú aj fondy v druhom dôchodkovom pilieri, ktoré sú od začiatku roka 2022 v mínuse.

Napriek tomu analytici nabádajú k odvahe v investovaní. Platí staré známe pravidlo, že keď sa ostatní boja, vy investujte. Vždy, keď sa trhy ocitnú v panike, vypredávajú sa najmä rastové akcie a rizikové aktíva. Kapitál sa presúva do hodnotových akcií, ktoré sú z takých odvetví ako bankovníctvo, výroba či energetika.

 

Máte druhý pilier? V ktorom fonde sporíte?

V prípade, že si sporíte v druhom alebo treťom dôchodkovom pilieri, je čas zmeniť fondy. Až 58% Slovákov má stále nastavené sporenie v dlhopisových, resp. zmiešaných fondoch, ktoré z dlhodobého hľadiska neprinášajú výnos. V konečnom dôsledku vás môžu ukrátiť o vyšší dôchodok. To znamená, že ak aj v súčasnosti investujete do dlhopisových fondov, čím skôr by ste mali zvážiť presun úspor do akciových alebo indexových fondov.

Pozrite si graf nižšie a uvidíte, že v prípade dlhopisových fondov budete mať pravdepodobne nižší dôchodok z oboch pilierov, ako keby ste mali výlučne len prvý pilier. V prípade, že zvolíte indexové fondy, váš dôchodok bude vyšší.

Obr.1 – porovnanie dôchodkov v dlhopisovom fonde.

druhy-pilier-dlhopisove-fondy-výnosy

Obr.2 – porovnanie dôchodkov v indexovom fonde.

Druhy-pilier-indexove-fondy-vynosy

 

Ako sa popasovať s infláciou? Investujte počas krízy

  • Máte našetrený väčšie množstvo peňazí, ktoré momentálne nepotrebujete? Zvážte možnosti investovania aspoň časti z nich. Peniaze, ktoré necháte odložené sú síce v bezpečí, ale strácajú hodnotu.
  • Vyberte si spoľahlivého partnera, ktorý ručí dobrým menom.
  • Investujte pravidelne a pravidelne zvyšujte sumu. Ak dnes napríklad investujete 100 eur mesačne, o rok môžete zvýšiť svoje vklady (zohľadňujte medziročný nárast cien).
  • Pri investovaní platí, že sa môžete dostať aj do nízkych čísel. Preto sa neľakajte. Ak dodržíte minimálny investičný horizont, vaše úspory vysoko zhodnotíte. Stačí, aby ste boli trpezliví.
  • Počas mesiaca si vyčleňte istú časť peňazí na veci, ktoré vám robia radosť. Aj takýmto spôsobom sa môžete vyhnúť spontánnym nákupom, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu ohroziť váš dôchodok.

 

Neviete, ako a do čoho investovať úspory? Rád vám poradím

Tento blog nie je investičným odporučením, ani investičným poradenstvom, kam by ste mali investovať svoje peniaze. V prípade, že máte ďalšie otázky, kam investovať alebo ste rozhodnutí zhodnotiť vaše úspory, rád vám poskytnem bezplatnú konzultáciu. Spoločne pre vás nájdeme riešenie, ktoré bude pre vás bezpečné a najvýhodnejšie.

Konzultáciu si môžete dohodnúť tu – https://calendly.com/patrikkunzo alebo mi napíšte do formulára nižšie.

 

FAQ – Kam investovať peniaze počas inflácie – najčastejšie otázky

 

Kam investovať počas inflácie, ak nechcem riskovať?

Ak ste konzervatívny sporiteľ alebo investor, zvážte napríklad realitné fondy. Niektoré z nich majú dlhodobo kladné výnosy na úrovni 3 až 4 percentá ročne.

Je investovanie do fondov rizikové?

Pri každej investícii podstupuje investor riziko. Či už je to kúpa nehnuteľnosti, zlata alebo akcií. Avšak pri dostatočne dlhej dĺžke investovania sa každým rokom riziko znižuje.

Sú peniaze chránené pri kolektívnom investovaní?

Ak investujete cez slovenského obchodníka s cennými papiermi, ako ja s klientmi, obchodník je poistení do výšky 50 000 EUR na jednu osobu v Garančnom fonde investícií.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.5 / 5. Počet hodnotení: 21

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.