Základom každej úspešnej investície je výber správnych podielových fondov a určenie vhodnej stratégie. Tento článok nie je návodom. Prináša vám však 5 dôležitých otázok, na ktoré by ste si mali odpovedať skôr, ako budete investovať do podielových fondov. Nastavte si investíciu na mieru.
1. Chcem investovať do podielových fondov jednorazovo alebo pravidelne?
Ak ste sa rozhodli investovať pravidelne, mali by ste vkladať peniaze do fondu jedenkrát do mesiaca. Obvykle v rovnaký deň, aby ste si získali návyk. Pri opakovanom mesačnom vklade sa zhodnotenie priemeruje a tým podstupujete nižšie riziko. Vyberajte si fondy, ktoré majú vyššiu kolísavosť. Tak si aspoň zabezpečíte zaujímavejší zisk na konci obdobia.
Pri jednorazovom investovaní je najdôležitejší aspekt načasovania a rozloženia rizika. Skúsení investori hľadajú fondy, ktoré v daný okamih klesajú alebo sa v budúcnosti očakáva ich nárast.
TIP: Vždy rozložte riziko do viacerých fondov. Tým si zaistíte stabilitu portfólia počas celého obdobia investovania.
2. Chcem investovať do podielových fondov, ale koľko mám vložiť?
Je rozdiel, či chcete mesačne investovať 20 alebo 100 eur. Alebo, či sa pri jednorazovej investícii rozhodnete vložiť 1 000 alebo 10 000 eur. Niektoré fondy majú minimálne vklady nastavené na nižšie hodnoty, niektoré zasa vyššie.
Aby ste zistili, na aký fond sa zamerať, pozrite si najskôr parametre vstupných vkladov. Vo všeobecnosti platí, že čím viac investujete, tým si môžete zvoliť do portfólia viacero fondov a znížiť investičné riziko na minimum.
TIP: Vždy si pozrite podmienky obchodníka s cennými papiermi, ktoré vám prezradia, aký je minimálny vklad do daného fondu.
3. Už viem koľko, ale na ako dlho mám investovať?
Pri investícii platí, že nič nie je drahšie ako čas. Na to, aby ste si mohli zložiť kvalitné a ziskové portfólio, si musíte najprv zodpovedať, ako dlho môžete zostať bez vložených peňazí.
Ak si chcete nasporiť na dôchodok a máte 45 rokov, počítajte s investičným horizontom 17 až 20 rokov. No pozor, nie všetky fondy sú vhodné na krátke obdobie.
Napríklad pri krátkom období do 5 rokov, je dobré uvažovať skôr konzervatívne. Ak rozmýšľate nad stredným horizontom 5 až 10 rokov, môžete už počítať s významnejším podielom akcií a tak vyvážiť portfólio. Dynamická stratégia s akciovými fondmi je vhodná nad 10 rokov.
Samozrejme od toho sa odvíja aj výkonnosť a následný výnos portfólia. Čím dlhšie a s vyššou dynamikou investujete, tým očakávajte vyššie zhodnotenie.
TIP: Ak máte voľné peniaze iba na obdobie kratšie ako 3 roky, zvoľte radšej iný variant zhodnotenia. Napríklad termínovaný alebo sporiaci účet. Krátkodobé vklady do podielových fondov nie sú vhodné.
4. Aký dočasný pokles môžem akceptovať?
Riaďte sa vlastnou intuíciou a pocitmi. Ak ste človek, ktorý znesie maximálne 5 % dočasný pokles, nastavte si portfólio radšej konzervatívne. Ak nemáte žiadne zimomriavky pri dočasnom poklese 10 alebo aj viac percent, zvoľte si dynamický variant.
Veľa závisí aj od investičného horizontu, a teda, na ako dlho chcete investovať do podielových fondov a do nastavenia portfólia.
TIP: Ak ste menej skúsený investor a nemáte finančného poradcu, začnite s konzervatívnejším portfóliom. Zistíte, ako fungujú trhy a zistíte, kde sa ešte cítite pohodlne a kde už nie.
5. Koľko môžem zarobiť v mojej investícii?
Odpoveď na túto otázku nás zaujíma asi najviac. Najprv si nastavte reálny cieľ. Ak to má byť 5 % ročne, v poriadku. Ak chcete získať viac, je to možné, no vždy tomu prispôsobte dané portfólio.
Čím vyššie sú vaše očakávania od prvého investovania do podielových fondov, tým buďte racionálnejší. Naučte sa, ako funguje trh, jeho špecifiká a možnosti a postupne útočte na vyššie méty. Alebo si nechajte poradiť od skúseného poradcu, ktorý vám vysvetlí, ako trhy fungujú, čo môžete očakávať a čo robiť, keď investícia dočasne poklesne.
TIP: Nechajte si v zálohe vždy nejaké peniaze. V prípade dočasného poklesu investície ju možno doinvestovať a získať po poklese výhodnú pozíciu.
A ešte rada na záver!
Investovanie do podielových fondov je skvelá príležitosť, ako získať zaujímavé finančné prostriedky z trhu. Ak ste skôr opatrný, nechajte si radšej vytvoriť portfólio finančným poradcom, aby ste boli v pohodlí a bez stresu po celé investičné obdobie.
Ak nemáte svojho poradcu, pokojne mi napíšte nižšie alebo zavolajte. Informácie, ako vytváram portfólia a pre koho sú vhodné, nájdete v sekcii Investovanie a Sporenie.
Ak už ste rozhodtý a chcete investovať, môžete si dohodnúť bezplatnú konzultáciu tu – https://calendly.com/patrikkunzo
FAQ – ako investovať do podielových fondov – najčastejšie otázky
Je investícia do fondov garantovaná?
Výnos z investovanie nie je garantovaný, tak ako pri kúpe nového auta nemáte garanciu, že sa nepokazí. Ale pri správnom nastavení je vysoká pravdepodobnosť, že na investícii zarobíte.
Aké fondy by som mal kúpiť?
Ak ste začínajúci alebo pokročilý investor a chcete mať široko diverzifikované riziko, skúste sa pozrieť na indexové alebo ETF fondy. Tie s najvyšším zhodnotením nájdete tu – TOP 10 indexových fondov, do ktorých sa oplatí investovať.
Sú investované peniaze poistené alebo chránené?
Áno, samozrejme. V prvom rade, ak investujete cez slovenského obchodníka, máte reguláciu Národnej banky Slovenska a EÚ, ktorá sa radí medzi najprísnejšie vo svete. V prípade nedostupnosti majetku (peňazí) je každý slovenský obchodník s cennými papiermi poistený do výšky 50 000 Eur. Bližšie informácie nájdete tu – Garančný fond investícii