Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Najlepšie finančné produkty v roku 2018

Obsah článku

Rok 2018 bol z finančného hľadiska veľmi zaujímavý. Pri investíciách sme počas celého roka mohli sledovať výrazne pohyby rôznymi smermi. To ovplyvnilo aj výnosy v dôchodkovom sporení v II. a III. pilieri. Poistenie získavalo na čoraz väčšej obľube aj vďaka kvalitnejším službám poisťovní. Banky, ktoré sa snažili dostať k čo najviac klientom, zasa pokračovali v hypotekárnom boji.

Pozrel som sa na jednotlivé finančné produkty a služby v roku 2018. Tu je rebríček Najlepšie finančné produkty, ktorému sa oplatí venovať pozornosť aj v tomto roku.

 

Najlepšie finančné produkty: Banky

Banky z hľadiska bežných účtov

Pri tomto rebríčku som vychádzal z toho , ktorá banka ponúka účet zdarma, aký počet operácií je na účte bez poplatku a aký má počet bankomatov a kamenných pobočiek v rámci Slovenska.

1. Tatra banka – Tatra Personal, UniCredit Bank – Ukonto

2. –

3. Fio banka – bežný účet

Tatra banka svojimi mobilnými inováciami formuje trh už niekoľko rokov. Účet zadarmo bol dostupný pre širšiu skupinu klientov aj vďaka hypotékam, ku ktorým ho ponúkala. Podmienku získania úveru nad 20-tisíc € pri minuloročných cenách nehnuteľností klient tiež mohol splniť jednoducho. Ponuka pobočiek a bankomatov je v Tatra banke priemerná, ale mnohé z nich sa nachádzajú na dôležitých miestach.

UniCredit svojím Ukontom už roky valcuje konkurenciu. Podmienka pripísania 400 eur na účet je pre väčšinu klientov ľahko dosiahnuteľná. Avšak pobočková sieť je o niečo slabšia.

FIO banka ako jedna z internetových bánk má aj niekoľko pobočiek v okresných mestách, ktoré sa snaží postupne rozširovať. Avšak na rozdiel od Mbank má klient v jej pobočke možnosť využiť aj priame vklady alebo výbery z účtu bez poplatku. Internet banking síce nie je vizuálne najkrajší, ale banka ho má plne funkčný a intuitívny.

Banky z hľadiska hypoték

Pri hypotekárnych úveroch som bral do úvahy predovšetkým úrokové sadzby, rýchlosť schvaľovacieho procesu hypotéky a aký záujem prejavovali banky o klienta.

1. VÚB

2. Prima banka

3. Tatra banka

VÚB sa podľa hodnotenia TOP Trend stala najobľúbenejšou hypotekárnou bankou roku 2018. Banka ponúka rovnaké úrokové podmienky pre každého klienta, má dobrý servis hypotekárnych špecialistov a na bodoch jej pridáva aj preplácanie pokút za prechod klienta z inej banky.

Prima banka získala na obľúbenosti vďaka bezkonkurečnej úrokovej sadzbe a to bez nutnosti plniť zložité podmienky. Avšak strácala práve kvôli striktným podmienkam pri schvaľovacom procese.

Tatra banka sa naďalej orientovala na mladých klientov. Opäť prilákala mnohých účtom zdarma, prémiovou starostlivosťou a zaujímavými inováciami.

Najlepšie finančné produkty: Druhý pilier

Dôchodkové sporenie v II. pilieri

Ako sa darilo dôchodkovým spoločnostiam? Poradie som zostavil podľa percentuálneho výnosu jednotlivých dôchodkových sporení za uplynulý rok, ktorý sa uvádza v správe Asociácie d.s.s. na Slovensku.

Rok 2018 bol plný rozporuplných správ zo sveta, ktoré niekoľkokrát uviedli finančný trh do neistoty. Správanie globálneho trhu ovplyvňuje aj našu ekonomiku. Ak sa niečo deje za hranicami, má to dopad aj na výkonnosť fondov a celého akciového trhu. Napriek nízkym až záporným výnosom v II. pilieri však bol minulý rok pre dôchodkové sporenie úspešný. Správcovské spoločnosti sa nedali výraznejšie zaskočiť, čo svedčí aj o dobrej aktívnej správe fondov.

Tu môžeme vidieť, že minulý rok len dva z 19 dôchodkových fondov skončili v plusových číslach. Napriek tomu nie je dôvod na žiadnu paniku, keďže peniaze v dôchodkových správcovských spoločnostiach sa zhodnocujú dlhodobo.

1. Aegon SOLID dlhopisový 0,13%

2. Allianz GARANT 0,09%

3. AXA dlhopisový -0,19%

Najlepšie finančné produkty: Tretí pilier

Dôchodkové sporenie v III. pilieri

Ani tretí pilier sa nevyhol turbulentnému roku. Víťaz síce neskončil v plusových číslach, ale obstál dobre aj vďaka lepšej správe fondov.

Správcovská spoločnosť NN má potenciál v tomto roku predbehnúť konkurenciu aj vďaka novovytvorenému indexovému príspevkovému fondu. Uvidíme, ako zareaguje na tento vývoj konkurencia.

Spoločnosť AXA už ohlásila, že v roku 2019 do jej portfólia pribudne podobný fond.

1. NN konzervatívny -0,46%

2. Tatra banka Comfort Life 2020 -2,48%

3. AXA príspevková -2,64%

Najlepšie finančné produkty: Poisťovne

Rizikové životné poistenie

Pri rizikovom životnom poistení som hodnotil spoločnosti najmä podľa rýchlosti vybavenia poistnej udalosti a vychádzal som tiež z hodnotenia Trend TOP poisťovní za rok 2018.

1. AXA

2. Generali

3. NN

Medzi prvými dvoma miestami je veľmi malý rozdiel. Spoločnosť AXA napríklad preferuje pri úrazoch riešenie tzv. pripodobnením. To znamená, že k váš úraz nie v tabuľke poistných podmienok, AXA mu nájde jemu podobný a poistnú udalosť klienta väčšinou aj plní.

V Generali túto možnosť zrušili. Obe spoločnosti však excelujú rýchlym vybavením klienta a dobrou prozákazníckou podpornou linkou.

Životná poisťovňa NN pomaly získava na sile na finančnom trhu. Vďaka novým aplikáciám, zmluvným podmienkam a skracovaniu čakacej lehoty pri chorobách si však zaslúžila oveľa viac pozornosti ako v roku 2017.

Neživotné poistenie

Pri neživotnom poistení som hodnotil rýchlosť vybavenia poistnej udalosti, možnosť elektronicky nahlásiť poistnú udalosť a vychádzal som aj z hodnotenia rebríčka TOP Trend poisťovňa za rok 2018.

1. AXA, Allianz

2. –

3. Generali

Najlepším pomerom ceny a kvality na trhu v oblasti neživotného poistenia vyniká AXA, ktorá poistné udalosti rieši promptne.

Allianz je už dlhodobo spoľahlivým partnerom a pri poistných udalostiach nemusíte mať obavu neplnenia. Cena poistenia je však drahšia oproti konkurencii. To by sa malo zmeniť v roku 2019, kedy chystá nové bonusové krytia a tým by sa mohol mali viac priblížiť ku konkurencii.

Generali získava na obľube najmä pri havarijnom poistení, kde pri väčšine typov automobilov ponúkajú poistenie finančnej straty za najlepšie ceny. Poistnú udalosť môžete v spoločnosti nahlásiť komfortne a veľmi rýchlo ju rieši.

Pozrite si aj nový prehľad Najlepšie finančné produkty 2019.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.8 / 5. Počet hodnotení: 5

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.