Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

5 dôvodov prečo sa neoplatí sporenie cez poistku

Obsah článku

Sporíte si na dôchodok alebo odkladáte peniaze svojim deťom? Ako zistíte, či je vaše sporenie výhodné? Alebo existuje iná možnosť? Dnes skúsime nájsť odpoveď na otázku, či sporíte rozumne. Na forme sporenia záleží. Môže vám ušetriť nemalé peniaze.

Spomínate si ešte na rok 2000? Sporenie cez poistku bolo veľmi populárne. Pred viac ako pätnástimi rokmi to bola dobrá alternatíva k bankovým produktom. Poisťovne prichádzali stále s lepšími podmienkami a mnohí si volili práve poistenie ako istý typ sporenia. Pozrime sa na to inak. Sporíte si cez havarijné poistenie alebo poistenie nehnuteľnosti? Tak prečo by ste si mali sporiť cez životné poistenie?

Pre porovnanie životného poistenia sa môžeme pozrieť na dve formy sporenia, keď si odkladáte peniaze priamo vo fondoch alebo sporíte cez poistku.

 

Zvoliť poistenie alebo fondy?

Príklad je počítaný na muža/ženu narodených v roku 1980. Dĺžka ich sporenia je 45 rokov a mesačne si odkladajú na svoj dôchodok 50€. Priemerné zhodnotenie ich vkladu bolo v oboch prípadoch 4% ročne. Pri sporení na priamo cez fondy je už započítaný 3% vstupný poplatok.

Sporenie-cez-poistku-nie-je-vyhodnejsie
Porovnanie sporenia cez fondy a sporenie cez poistku

* Výpočet pre sporenie cez poistku je priemer 3 investičných poistení na dôchodok. Allianz – Môj Život, AXA -Investičné dôchodkové poistenie, MetLife – MetLife Dôchodok

Skúste sa pozrieť na obe sporenia ešte raz. Našli ste medzi nimi rozdiel? Nasporená čiastka je vyššia o 24 058 eur v prospech sporenia vo fonde. Kde sa nabral tento priepastný rozdiel, ak peniaze odkladám rovnako a zhodnotenie je rovnaké 4% ročne? Odpoveďou je, v poplatkoch a v inom princípe pripisovaní platieb na váš účet.

 

Sporenie cez poistku

Takýto typ sporenia je vhodný pre človeka, ktorý nemá sporiacu disciplínu. Ak máte pochybnosti o tom, či dokážete odolať pokušeniu nasporených peňazí, sporte cez poistenie. Máte istotu, že ak nepošlete za daný mesiac dohodnutú mesačnú platbu, príde vám upomienka. Navyše platíte poplatky nielen poisťovni, ale aj spoločnosti, ktorá sa stará o vaše peniaze.

Možno potrebujete práve takýto katalyzátor, aby ste si mohli nasporiť potrebnú čiastku. Je to síce drahšia cesta, ale pravdepodobne vďaka nej, ľahšie dôjdete do cieľa.

A čo sporenie cez fondy?

Máte radi voľnosť v sporení? Chcete mať o svojich peniazoch prehľad alebo k nim mať prístup? Môžete mať svoje peniaze pod kontrolou. Stačí si zvoliť oddelenie poistenia a sporenia. Ušetríte tým nemalé peniaze. Môžete ich využiť napríklad na zvýšenie svojej finančnej rezervy.

To, akú formu si zvolíte, je ale na každom z vás.

 

5 dôvodov prečo sporiť mimo poistenia:

1. Nižšie poplatky. V niektorých prípadoch až o 60%. Prečo platiť poisťovni poplatky, keď tieto peniaze môžu ostať na vašom účte a zhodnocovať sa?

2. Žiadna viazanosť, žiadne pokuty za výber vlastných peňazí. Nasporené peniaze môžete vybrať kedykoľvek bez udania dôvodu a stretávaním sa s finančným agentom.

3. Nie je obmedzený mesačný vklad. Ak za daný mesiac neviete vložiť nasporenú sumu, nevadí. Nikto vám nebude posielať upomienky. Nemusíte ani doplácať tento rozdiel.

4. Zmeny v sporení môžete vykonať okamžite a nemusíte čakať niekoľko týždňov ako pri poistení.

5. Každý deň viete, aký je váš stav účtu – prístup prostredníctvom internetu 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 8

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.