Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Oplatí sa počas poklesov investovať?

Obsah článku

Pandémia COVID – 19 priniesla so sebou neštandardnú situáciu, vďaka ktorej sa mnohí začali pýtať, čo robiť s financiami a s investíciami. Už pred jej vypuknutím bolo na Slovensku 10% domácností, ktoré nemali vytvorené žiadne finančné rezervy. Na druhej strane sa pre mnohých otvára príležitosť pre nové investície, ktorá tu nebola od poslednej veľkej krízy v roku 2008.

 

Od roku 2000 sme tu mali až šesť prípadov vírusových ochorení, ktoré znamenali výraznejší zásah do ekonomického vývoja ako SARS alebo vírus ZIKA. V prípade COVID–19 však ide o neočakávanú udalosť, kedy sme sa oveľa viac začali zamýšľať nad tým, ako si nasporiť a ako sa chrániť pred možnými výpadkami príjmu.

Čo s investíciami?

Pre tých, ktorí chcú investovať, môže byť súčasná situácia veľkou príležitosťou. Nachádzame sa v období poklesu finančných trhov, čo umožňuje lacnejšie nakúpiť podielové a indexové fondy alebo akcie svetových firiem. Takáto príležitosť tu nebola dvanásť rokov od poslednej veľkej krízy v roku 2008. No aj napriek tomu je dôležité si zvážiť riziká.

Ak si človek vyberie akciové fondy, musí počítať s tým, že jeho investícia bude neustále pracovať. V dlhopisových aktívach je o niečo pokojnejšia atmosféra, no za cenu nižšieho výnosu. Ak niekto uvažuje investovať väčšiu sumu peňazí, no nie je si istý, či trhy ešte výraznejšie poklesnú, môže svoj finančný balík rozdeliť na niekoľko platieb. Tým si spriemeruje cenu na určité obdobie.

 

Podľa čoho sa rozhodnúť

Niekto radšej počíta s rizikami, iný má po skúsenostiach s investovaním menšie obavy. Druhým faktorom je dĺžka doby investovania. Pre investíciu na tri roky akciové fondy určite nie sú vhodným riešením. Ak však niekto premýšľa o sporení do dôchodku, prípadne na obdobie dlhšie ako 10 rokov, akciové a prípadne indexové fondy môžu byť vhodným nástrojom, ako získať vyšší výnos a našetriť si podstatne vyššiu sumu.

Dlhodobo sa oplatí investovať aj do amerických spoločností s veľkou kapitalizáciou, ktoré majú priemerný výnos od roku 1975 nad úrovňou 10%. Treba sa však pripraviť na to, že tieto fondy neustále pracujú a v prípade, že ide o konzervatívneho sporiteľa, si túto investíciu treba dobré zvážiť.

Čomu sa radšej vyhnite

Je dobré sa však vyhnúť špekulatívnym investíciám, ktoré ponúkajú vysoké garantované zhodnotenia za rok. Podobne je to aj s rizikovými korporátnymi dlhopismi či s nákupom rôznych drahých kovov vo fyzickej podobe, ktoré sú málo likvidné v prípade, ak človek potrebuje rýchlo peniaze.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 2

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.