Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Oplatí sa havarijné poistenie na staršie auto?

Obsah článku

Opýtal som sa finančných expertov štyri otázky, ktoré vám pomôžu pri získaní odpovede, či sa oplatí havarijné poistenie aj na staršie auto. Ako sa rozhodovať a na čo je najlepšie prihliadať?

 

Aké staré auto sa ešte oplatí poistiť?

Katarína Sirkovská, analytička z portálu Najpoistenie.sk

Ideálna hranica je 5 až 6 rokov. Je to určitá logická hranica, kedy hodnota poisteného auta neklesne pod 40% jeho pôvodnej ceny. Súčasne je to hranica, kedy v prípade totálnej škody môže majiteľ aj niečo získať. Za tie peniaze si napríklad môže zaplatiť aj akontáciu na leasing pri kúpe nového auta.

Marek Kandra, expert z portálu Finix.sk

Štatistiky hovoria, že poistenie staršieho auta sa už neoplatí po 6 rokoch. Samozrejme, existujú aj výnimky v podobe luxusnejších áut vo vyššej cene, ktorých poistenie sa odporúča. A potom sú autá, ktoré sa už poisťovať neoplatí. Toto rozhodnutie vždy spočíva na zvážení klienta, ktorým vopred hovorím o výhodách a nevýhodách havarijného poistenia.

Miroslav Dzurovčin, expert z portálu Miroslavdzurovcin.sk

Osobne sa skôr pozerám na trhovú hodnotu auta. Pri totálnej škode poisťovňa aj tak vyplatí len trhovú hodnotu a ešte odpočíta hodnotu vraku. Veľa druhov škôd sa dá poistiť cez pripoistenia k PZP. Napríklad v prípade stretu zo zverou, živelných pohrôm, vandalizmu a pod. Nekryje len škody z vlastnej viny. Ak klient zaplatí za dva roky 1000 eur za havarijné poistenie staršieho auta a pri náhodnej škode doplatí ešte aj spoluúčasť, nemusí sa to vždy vyplatiť.

Akú úlohu zohráva cena havarijného poistenia pri starších autách?

Katarína Sirkovská, analytička z portálu Najpoistenie.sk

Cena havarijného poistenia pri starších autách sa väčšinou odvíja od ceny nového vozidla. Podľa môjho názoru sa auto neoplatí poisťovať, ak má viac ako 9 rokov. Pri tomto veku je už s väčšou pravdepodobnosťou súčasná hodnota auta výrazne nižšia ako jeho pôvodná cena.

Marek Kandra, expert z portálu Finix.sk

Na Slovensku je cena poistenia stále dôležitá. No v poslednej dobe už klienti uprednostňujú pred cenou výber kvalitnej poisťovne. Hranica, dokedy sa havarijné poistenie oplatí, závisí od výšky poistného, aktuálnej trhovej ceny auta a tiež, od akého percenta vyhodnocuje poisťovňa auto ako totálnu škodu. Dôležitým aspektom môže byť pre klienta aj kvalitná asistenčná služba, ktorá vám napríklad pomôže pri predaji vraku automobilu.

Miroslav Dzurovčin, expert z portálu Miroslavdzurovcin.sk

Staršie ako 10-ročné auto už nemá zmysel poisťovať. Ak kupujem päťročné auto a zvažujem havarijné poistenie, poisťovňa stanovuje jeho cenu akoby išlo o nové vozidlo. Klient pri škode dostane napríklad nové diely. Stáva sa však, že si klient kúpi auto za 10-tisíc eur, poisťovňa ho ocení na 25 až 30-tisíc a potom je prekvapený, že poistné vychádza až na 600 eur za rok.

 

Aké aspekty zohľadňujete, či klientovi navrhnete poistenie auta alebo nie?

Katarína Sirkovská, analytička z portálu Najpoistenie.sk

Časový aspekt – to znamená, že pri novom vozidle do troch rokov určite odporúčam havarijné poistenie spolu s poistením Finančnej straty – GAP. V prípade, že ide o auto vo veku od 4 do 6 rokov, odporúčam mať iba havarijné poistenie. Ak je auto ešte staršie, nechávam to na zvážení klienta. Zohľadňujem tiež cenu a kvalitu poistenia.

Pri uzatváraní havarijného poistenia je dôležitá nielen cena, ale aj výber správnej poisťovne. Treba sa pozerať na to aké krytie, limity a služby poisťovňa ponúka.

Marek Kandra, expert z portálu Finix.sk

Klientovi vždy hovorím, aké služby a v akej cene môže očakávať od poisťovne. Takisto, ako sa poistenie bude správať pri totálnej škode. Finálne rozhodnutie vždy ostáva na klientovi.

Miroslav Dzurovčin, expert z portálu Miroslavdzurovcin.sk

Zohľadňujem najmä trhovú cenu auta v pomere k novej cene. Takisto vek vodiča, keďže mladší vodič máva drahšie poistenie. Tiež zohľadňujem pomer ceny PZP s pripoisteniami (zrážka zo zverou, živel, vandalizmus, sklá a pod.) voči havarijnému poisteniu.

 

Je možné na havarijnom poistení na staršie auto ušetriť?

Katarína Sirkovská, analytička z portálu Najpoistenie.sk

Všetko záleží od toho, či ste spôsobili v minulosti nehodu. Ak nie, vaše poistenie bude z výraznou zľavou. Je dobré si aj odpovedať na otázku, či chcete za opravu auta platiť z vlastného vrecka alebo to prenecháte na poisťovňu. V prípade väčšej škody pri havárii vám havarijné poistenie ušetrí značnú časť peňazí.

Marek Kandra, expert z portálu Finix.sk

Áno, pri tzv. malom Kasku – havarijné poistenie, pri ktorom sú kryté iba určité formy škôd, napríklad krádež vozidla alebo poškodenie auta vlastnou či cudzou vinou.

Miroslav Dzurovčin, expert z portálu Miroslavdzurovcin.sk

Ušetriť sa dá pri správnom nastavení pripoistení k PZP, prípadne pri menšom balíku krytia z havarijného poistenia. Alebo môžeme zvoliť poisťovňu, ktorá nevychádza z novej ceny, ale z trhovej ceny auta.

 

Kedy sa poistenie naozaj oplatí?

Z odpovedí expertov vyplýva, že vek vozidla nezohráva hlavnú úlohu pri rozhodovaní, či dané auto poistiť alebo nie. Zohráva však významnú úlohu z hľadiska aktuálnej ceny vozidla. Ak máte auto staršie ako sedem rokov, pravdepodobne pre vás už havarijné poistenie nebude výhodné.

Zo skúseností viem, že havarijné poistenie na staršie auto sa oplatí, ak to, čo platím ročne do poisťovne, nepresahuje 6% jeho aktuálnej ceny. Napríklad, ak vlastníte automobil v hodnote 5-tisíc eur, cena 300 eur je ešte výhodná.

 

Havarijné poistenie navrhujem klientovi vždy, keď sú splnené tieto aspekty:

  • cena za poistenie je nižšia ako 6% aktuálnej hodnoty auta
  • ak klient najazdí viac ako 15 000 km ročne
  • ak žije v oblasti, kde sa často vyskytujú nepriaznivé situácie

Medzi nepriaznivé situácie napríklad patrí častý výskyt zveri na cestách, po ktorých sa pohybujeme, nebezpečné a neupravené úseky alebo vyššia kriminalita v mieste bývania (ako napr. v Bratislavskom kraji).

 

Aj na havarijnom poistení sa dá ušetriť

Možností ako ušetriť na havarijnom poistení je niekoľko. Jednou z nich je zľava za bezškodový priebeh. Tá môže dosiahnuť až 60%.

Poisťovne poskytujú aj ďalšie zľavy, napríklad:

  • zľavu za inú zmluvu v danej poisťovni alebo banke
  • zľavu za vyššiu spoluúčasť
  • zľavu za elektronickú komunikáciu

Ak parkujete každý deň v garáži a riziko krádeže vášho auta je minimálne, havarijné poistenie môžete uzavrieť aj bez tohto rizika. Ušetriť pritom môžete až desiatky eur ročne. Ak chcete poznať cenu havarijného poistenia pre vaše auto, prepočítajte si ho na portáli Najpoistenie.sk.

Verím, že vám článok pomohol v rozhodnutí, či vaše staršie auto poistiť alebo nie. Ak máte naďalej pochybnosti alebo otázky, napíšte mi nižšie do formulára a rád vám ich zodpoviem.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 11

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.