Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Čo sú REIT fondy a komu sa do nich oplatí investovať?

Obsah článku

REIT fondy na Slovensku ešte nie sú také známe ako podielové či ETF fondy. A to napriek tomu, že vo svete sú známe už viac ako 60 rokov. Ak rozmýšľate o investovaní do nehnuteľností s vyšším výnosom a najmä bez toho, aby ste sa o nich museli starať , REIT fondy môžu byť pre vás správnou voľbou.

 

Čo sú REIT fondy?

REIT je skratka z anglického pojmu Real Estate Investment Trusts, ktorý možno preložiť ako Realitný investičný fond. Tieto fondy nám umožňujú investovať do nehnuteľnosti bez nutnosti nehnuteľnosť kúpiť a starať sa o ňu. V praxi to znamená, že výber a kúpu nehnuteľnosti, nájdenie nových nájomníkov a celkovú starostlivosť o danú nehnuteľnosť prenecháte spoločnosti, ktorá sa na to špecializuje. Za vašu investíciu dostanete na oplátku podiel na výnose z celkového portfólia nehnuteľností, ktoré vlastní daný fond.

 

Vedeli ste, že prvý REIT fond sa objavil už v roku 1960 v USA a odvtedy majú tieto fondy hodnotu vyše 3 triliónov dolárov len v Amerike?

 

Aké výnosy vám ponúkajú REIT fondy?

Ak sa pozrieme na nasledujúcu tabuľku, uvidíme, že napríklad fond od Warehouses, ktorý sa zameriava na investície do logistického majetku skladov a kancelárii v Európe, má za posledných desať rokov takmer 18% výnos za rok. Na opačnej strane fond od Unibail-Rodamco-Westfield, ktorý sa špecializuje na veľké obchodné centrá v hlavných mestách, stráca. Za posledné tri roky dokonca v priemere takmer 30% ročne.

porovnanie-reit-fondov-na-slovensku

 

Aké druhy REIT fondov poznáme?

REIT fondy sa členia do dvoch kategórií:

Majetkové REITs sú fondy, ktoré majú vo vlastníctve a v správe veľké kancelárske budovy, maloobchodné prevádzky či nehnuteľnosti na bývanie. V tejto kategórii sú aj fondy, ktoré vlastnia reštaurácie a hotely alebo zdravotnícke zariadenia.

Hypotekárne REITs sa, ako už názov napovedá zameriavajú na poskytovanie hypoték. Reálne nevlastnia kupovanú nehnuteľnosť, ale poskytujú financovanie danej nehnuteľnosti. Mohli by sme ich skôr vnímať ako hypotekárnu banku na komerčné alebo iné nehnuteľnosti.

 

Aké výhody a nevýhody majú REIT fondy?

Investujte do nehnuteľnosti bez starostí

  • Investícia do nehnuteľností bez starostí o nájomníkov, opravy, správny výber nehnuteľnosti. Všetko za vás urobia experti na danú oblasť.
  • Vysoké výnosy oproti reálnej investícii do nehnuteľnosti. Priemerne dokáže nehnuteľnosť zarobiť aj so zhodnotením približne 8 -10% ročne.
  • Diverzifikácia portfólia – Ak ešte neinvestujete do nehnuteľností priamou kúpou, môžu byť pre vás tieto fondy správnou voľbou. Diverzifikácia portfólia pritom znižuje riziko investície.
  • Nemusíte mať státisíce alebo milióny eur na vlastnenie nehnuteľností. Podiel na akciách danej nehnuteľnosti si môžete zabezpečiť už od niekoľko eur mesačne.

 

Nikdy nezabúdajte na diverzifikáciu investovaných peňazí. REIT fondy sú sektorové fondy a ak investujete výlučne len do nehnuteľností, môže to mať negatívny dopad na vaše financie.

 

Nevýhody REIT fondu, ktoré zvážte pred investovaním

  • Aktuálne u nás nájdete menšiu ponuku REIT fondov. Jeden z najväčších obchodníkov s cennými papiermi u nás ponúka zatiaľ iba 10 týchto fondov
  • Vyššia kolísavosť ceny – Fondy sú háklivé na zmeny úrokových sadzieb centrálnych bánk a na ekonomické krízy, aká bola napríklad v roku 2008. Treba počítať s tým, že fond môže dočasne klesnúť aj o desiatky percent.
  • Sektorové riziko súvisí práve s nepredvídateľnými ekonomicko-hospodárskymi krízami. Z časti sa mu môžete vyhnúť práve rozložením vašej investície do viacerých sektorov.

 

Investovanie do nehnuteľností je stále in

Napriek tomu, že pandémia mení náš spôsob života a z časti aj podnikateľské prostredie, ľudia stále majú túžbu bývať, stretávať sa v kaviarňach či chodiť do hotelových a wellness rezortov. REIT fondy preto budú mať aj v budúcnosti stále čo ponúknuť.

Stačí si vybrať ten správny fond, ktorý ma v portfóliu viacero nehnuteľností, spravuje rôzne typy a má celosvetovo rozložené aktíva. Tým zminimalizujete možné negatívne vplyvy na vašu investíciu. Určite však neodporúčam sa orientovať výlučne na jeden podnikateľský sektor.

Ak vás tento typ investovania zaujal a chcete sa o ňom dozvedieť viac, rád vám k nemu poskytnem bezplatnú konzultáciu. Napíšte mi cez kontaktný formulár nižšie alebo si rovno rezervujte konzultáciu priamo v mojom kalendári.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 21

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.