Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

10 najčastejších otázok rodičov, kedy a ako uzatvoriť poistenie dieťaťa

Obsah článku

Uvažujete nad tým, či má zmysel poistiť vaše dieťa a ak áno, ako nastaviť životné poistenie pre dieťa? Prečítajte si, aké riziká by nemali chýbať v žiadnej dobre nastavenej zmluve pre poistenie dieťaťa a pri akých sumách môžete začať. Najčastejšie otázky vám prinesú odpovede, kedy a ako správne poistiť svoje dieťa.

 

V akom veku založiť poistenie pre dieťa?

 

Kedy najskôr je možné dieťa poistiť?

Vstupný vek pre poistenie dieťaťa závisí od každej konkrétnej poisťovne, no štandardne môžete poistiť svoje dieťa od prvého dňa po jeho narodení alebo od 6 týždňov jeho života.

 

V akom veku ma význam poistiť dieťa?

S poistením vážnej choroby alebo vážnych úrazov v prípade svojho dieťaťa nečakajte a uzatvorte ho čo najskôr. Poistenie bežných úrazov alebo hospitalizácie zvážte najmä vtedy, ak je vaše dieťa veľmi akčné alebo sa venuje konkrétnemu športu alebo aktivite, kde mu hrozí úraz.

 

Je možné založiť poistku pre dieťa aj online?

Áno, väčšina poisťovní dnes umožňuje zriadenia poistnej zmluvy pre dieťa online. Je to veľmi jednoduché. Zmluva sa poisťovňou akceptuje bez podpisu a to poslaním a pripísaním prvej platby za poistenie dieťaťa na jej účet. Jedinou podmienkou je dobrý zdravotný stav dieťaťa, pričom platba za poistenie nesmie presiahnuť 1 000€ za rok.

 

 

Aká je cena za poistenia dieťaťa?

 

Koľko stojí poistenie pre dieťa?

Kvalitné poistenie dieťaťa stojí v priemere 6 až 20€ mesačne. Jeho cena závisí od veku dieťaťa, jeho zdravotného stavu, či vykonáva nejaký šport a tiež od výšky poistných súm.

 

Aká je minimálna platba za poistenie dieťaťa?

Minimálna platba poistky pre dieťa sa líši v každej poisťovni. Poisťovne ako Uniqa (produkt ActiveLife), Youplus a ČSOB nemajú stanovený minimálny limit. Opakom je poisťovňa Allianz, ktorá má najvyššiu minimálnu sumu nastavenú na 25€. Pri iných poistkách na dieťa však počítajte v priemere so sumou 15€.

 

Ako správne nastaviť zmluvu pri poistení dieťaťa?

 

Aké sú najdôležitejšie riziká pri deťoch v poistení?

Najdôležitejšie riziká, tzv. riziká MUST TO HAVE, predstavujú v poistení dieťaťa vážne choroby a trvalé následky z úrazu. Poistenie bežných úrazov a hospitalizácie je na zvážení. Ak pre vás poplatok o pár eur navyše nie je veľký problém, môžete ich k poisteniu dieťaťa pridať.

 

Aké choroby a úrazy je možné poistiť u detí?

Je to takmer rovnaké ako u dospelých. U detí nepoisťujete iba riziká, ktoré z podstaty veci ani poistené mať nemôžu. Napríklad práceneschopnosť (PN), oslobodenie od platenia poistného alebo hypotekárny úver. Všetky ostatné riziká ako sú bežné úrazy, vážne choroby či úrazy s trvalými následkami alebo hospitalizácia u detí môžete bez problémov poistiť.

 

Ako správne nastaviť poistné sumy pre moje dieťa?

Správne nastavenie poistenia dieťaťa závisí od príjmov a výdajov rodičov, prípadne od toho, či dieťa vykonáva určitý druh športu. Minimálne poistné sumy, ktoré odporúčam sú: vážne choroby – min 12 000€, trvalé následky z úrazu – min. 20 000€ a ako doplnok hospitalizácia – min. 10€ a bežné úrazy 5€.

 

Koľko detí môžem poistiť na jednej poistnej zmluve?

Medzi jednotlivými poisťovňami je rozdiel aj v tom, koľko detí môžu poistiť na jednej zmluve životného poistenia. Najčastejšie je to 3 až 8. Vždy sa na to opýtajte v konkrétnej poisťovni a rozhodnite sa podľa priorít.

 

Malo by byť dieťa poistené na smrť?

Rozhodne nie. Z morálneho presvedčenia, aj z pohľadu rodiča, by v žiadnej poistnej zmluve nemalo byť poistenie smrti dieťaťa. Zákonnou podmienkou je, aby životné poistenie malo poistenie úmrtia, avšak v tom prípade buď zvolíte minimálnu poistnú sumu pre dieťa alebo, sa ako rodič pripoistíte výlučne na smrť (minimálna suma), dieťa už na smrť poisťovať nemusíte. To isté platí aj v prípade, ak dieťa pripoisťujete na svoju poistnú zmluvu.

 

Najlepšie poistenie pre dieťa je …

Nezabudnite, že najlepšie poistenie pre vaše dieťa je také, keď ste kvalitne poistený ako rodič. Ak prídete o svoj príjem v dôsledku vážnej choroby alebo úrazu, vaše dieťa môže mať to najlepšie životné poistenie, ale to najpodstatnejšie mu to nenahradí. Preto popri životnom poistení dieťaťa myslite aj na svoju životnú poistku.

 

Máte otázky k poisteniu vášho dieťaťa? Napíšte mi na patrik@ekofinancie.sk alebo do formulára nižšie. Odpoveď vám zašlem do 24 hodín. Ak by ste chceli bezplatnú konzultáciu, môžete si ju dohodnúť priamo v mojom kalendári tu – https://calendly.com/patrikkunzo

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 1

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.