Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Ako získať peniaze zo životnej poisťovne počas rizikového tehotenstva

Obsah článku

V roku 2019 bolo podľa evidencie Sociálnej poisťovne až 19 399 žien na rizikovom tehotenstve. Kvôli dlhodobej práceneschopnosti (PN) sa môže príjem žien v tehotenstve znížiť takmer o tretinu. Viete, ako sa na to pripraviť a zabezpečiť si financie, ak sa ocitnete v podobnej situácii? Jednou z možností je poistiť sa.

Aj poistenie pri rizikovom tehotenstve však má svoje limity. Prečítajte si, aké možnosti vám v tomto prípade ponúkajú životné poisťovne.

 

Oplatí sa poistiť pre prípad PN v rizikovom tehotenstve?

Určite áno. Aj pri diagnózach, ktoré sú menej závažné je priemerná doba PN v rizikovom tehotenstve 47,6 dní.

 

pn v rizikovom tehotenstve

*Príklad je počítaný v poisťovni AXA Životná poisťovňa bez zliav, pre 30 ročnú ženu, do veku 65 rokov. V prípade kratšieho obdobia je cena za poistenie práceneschopnosti nižšia.

Ak napríklad platíte za poistenie práce neschopnosti 10,90 eur mesačne, za rok zaplatíte 130,80 eur. Za jeden mesiac rizikového tehotenstva dostanete 390 eur. Nie je to veľká výhra, ale každým ďalším dňom na rizikovom tehotenstve iba získavate. Ak máte zamestnanie, ktoré si vyžaduje práceneschopnosť už od zistenia tehotenstva, váš príjem z poistenia môže tvoriť rádovo aj niekoľko tisíc eur za obdobie tehotenstva.

 

Vedeli ste napríklad, že ženy záchranárky sú povinné ísť na PN hneď po zistení, že sú tehotné?

 

Rizikové tehotenstvo a čakacia doba

Každé poistenie pri chorobe má svoju čakaciu dobu. Poisťovňa Generali ju definuje ako lehotu, ktorá začína plynúť od začiatku poistenia a počas ktorej nevzniká nárok na poistné plnenie. Nárok na poistné vzniká najskôr pri poistnej udalosti – rizikovom tehotenstve, ktoré nastane po uplynutí čakacej doby.

V praxi to znamená, že ak si dnes uzatvoríte poistenie práceneschopnosti a otehotniete počas čakacej doby, ktorá môže trvať 3 až 18 mesiacov, poisťovňa vám dávku v PN nevyplatí. Preto je vždy dobré sa na danú situáciu pripraviť.

 

Ako sa na to pripraviť?

Zo štatistík vyplýva, že budúce mamičky pri diagnóze O20 až O29 – iné choroby matky súvisiace najmä s ťarchavosťou, bývajú na dlhodobej PN v priemere 101 dní. Preto odporúčam, ak plánujete bábätko, aby ste sa poistili čo najskôr. Život nám prináša rôzne situácie a nie vždy sa všetko podarí na prvýkrát. Čo riskujete, ak otehotniete skôr ako vyprší čakacia doba? Pár desiatok eur. Ak sa napríklad poistíte a zistíte po troch mesiacoch, že ste tehotná, viete dané poistenie zrušiť. Bežná platba za toto poistenie je približne 10 eur mesačne. Ak ste zaplatili za pár mesiacov, neprídete o veľkú sumu peňazí.

 

Výluky pri PN v rizikovom tehotenstve

Ďalšou kapitolou sú výluky, ktoré je dobré poznať predtým, ako si poistenie uzatvoríte. Napríklad poisťovne Novis a Wustenrot majú na rizikové poistenie úplnú výluku. Znamená to, že v prípade rizikového tehotenstva, vám tieto poisťovne nevyplatia z PN žiadne peniaze. Štandardne majú poisťovne výluku aj na umelé oplodnenie a prerušenie tehotenstva. Teda, ak tehotenstvo nastalo po umelom oplodnení alebo po umelom prerušení.

 

Podmienky poistenia pri rizikovom tehotenstve

 

pn v rizikovom tehotenstve

 

AKTUALIZÁCIA: poisťovňa ČSOB od septembra 2022 zmenila čakaciu dobu pri poistení PN z dôvodu tehotenstva, pôrodu alebo potratu na 9 mesiacov

Ak si nie ste istá, či je pre vás dané poistenie vhodné, kontaktujte svojho poradcu alebo mi napíšte do formulára. Rád vám odpoviem, akým spôsobom môžete zvýšiť svoj finančný príjem na PN počas rizikového tehotenstva.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.8 / 5. Počet hodnotení: 34

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.