Dnes bežne dochádza k situácii, že mladí ľudia pri výbere bývania uprednostňujú kúpu chaty pred domom. Ako tieto nehnuteľnosti vníma banka a za akých podmienok viete získať hypotéku?
Rozhodujúca je cena nehnuteľnosti
Dôvodov, prečo sú pre ľudí obľúbené domy v záhradkárskych lokalitách môže byť niekoľko. Jednou z najdôležitejších je však cena nehnuteľnosti. Zvyčajne je výrazne nižšia ako pri kúpe klasického domu, ktorý je postavený v obci na stavebnom pozemku.
Ak sa rozhodnete požiadať o hypotéku, viacero bánk akceptuje chatu ako zakladajúcu nehnuteľnosť. Limity na jej získanie sú však odlišné, ako pri bežnom dome. Ak nemáte pripravenú vlastnú hotovosť, môže to pre vás znamenať stopku. No nie vždy. Pozrime sa na jednoduché porovnanie.
Ak chceme klasický dom
Myslíme tým dom, ktorý je vo vnútri obce. Po naplnení všetkých podmienok vám banka pri schvaľovaní hypotéky predostrie svoju ponuku. V súčasnosti môžete získať na svoj budúci dom úver až do výšky 90% z jeho celkovej hodnoty. Zvyšných 10% financovania ostáva na vás.
Ako si zvýšiť šancu na kúpu chaty?
Pohľad banky pri schvaľovaní hypotéky na takúto nehnuteľnosť sa líši. Každá banka má svoje oddelenie na vyhodnotenie rizika a od neho závisí, či daný dom v chatovej oblasti akceptuje alebo nie. Môže to závisieť od viacerých faktov ako je napríklad lokalita, stav a vek chaty, použitých materiálov alebo dostupnosti inžinierskych sietí.
Pri výbere domu v chatovej oblasti vám odporúčam, aby ste sa zamerali na lokalitu danej chaty. Ideálne v okolí okresných miest. Druhým dôležitým aspektom sú inžinierske siete a konštrukcia chaty. Murovaný domček s elektrikou, odpadom a so studňou má výrazne väčšie šance na získanie hypotéky, ako celodrevená chatka bez prípojky na vodu a elektriku.
Rozhodujúca môže byť aj prístupová cesta. V ideálnom prípade by mala byť asfaltová a celoročne upravovaná.
Aký je rozdiel v úrokových sadzbách?
Medzi klasickou hypotékou a hypotékou na kúpu chaty zvyčajne nie je veľký rozdiel. Ten je viac-menej minimálny. Nemusíte sa obávať ani znevýhodnených úrokových sadzieb.
Na čo by ste si však mali dávať pozor, je splatnosť hypotéky. Kým pri klasickom dome môžete splácať aj 30 rokov, pri kúpe chaty vám väčšina bánk ponúka splatnosť len 8 rokov. Výnimku tvoria iba banky ČSOB, Tatra banka, VÚB, prípadne UniCredit. Avšak pri výbere je dobré zvážiť aj druhý aspekt. A to, aké percento vám pri kúpe chaty prefinancuje banka.
Môžeme si uviesť príklad. Predstavte si, že hodnota domu v chatovej oblasti stanovená znalcom je 80-tisíc eur. Banka vám však ponúkne úver len vo výške 40-tisíc eur, teda iba 50% z ceny nehnuteľnosti. Ďalšiu polovicu už budete musieť zaplatiť vy.
Ako banky akceptujú chatadomy?
Pozrime sa na LTV – pomer výšky úveru k cene nehnuteľnosti.
Ešte je v hre Americká hypotéka
V prípade, že vlastníte aj inú nehnuteľnosť, môžete požiadať o tzv. Americkú hypotéku. Niekedy klienti pri založení využívajú nehnuteľnosť svojich známych alebo rodiny. Banka neskúma, či vám patrí. Samozrejmosťou je súhlas majiteľov so založením v prospech banky.
Americkou hypotékou môžete získať až 90% z prefinancovania pre kúpu chaty. Dobré na tom je, že tieto peniaze nemusíte dokladovať. Je to bezúčelový úver s rovnakými úrokovými sadzbami ako bežná hypotéka.
Banky, ktoré ponúkajú Americkú hypotéku