Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Kúpa bytu od firmy alebo realitnej kancelárie? Ako to funguje a načo netreba zabúdať

Obsah článku

Kúpa bytu od firmy alebo realitky? Áno, možné to je, ale v takom prípade sa môže vybavenie vašej žiadosti o hypotéku v banke o nejaký čas predĺžiť. Na čo si dať pozor, kým podpíšete kúpnu zmluvu a čo by ste sa mali opýtať v banke?

Ak si kupujete nehnuteľnosť na hypotéku od súkromnej osoby, banka väčšinou stanoví niekoľko základných podmienok na poskytnutie úveru. Väčšinou peniaze aj rýchlo uvoľní podľa pokynov v kúpnej zmluve.

 

Kupujete byt od realitky?

Iná situácia však nastáva, ak si kupujete byt, ktorý vlastní realitná kancelária alebo právnická osoba (spoločnosť s.r.o. alebo a.s). V čom je rozdiel? Banka si v takomto prípade na uvoľnenie peňazí, tzv. čerpanie berie viac času. Je možné, že si dokonca počkáte aj viac ako 30 dní.

Nie je to nič príjemné najmä vtedy, ak ste sa už s predávajúcim dohodli na kúpe a musíte čakať, až vám banka uvoľní peniaze. Takisto myslite na to, aby ste sa neocitli v časovom vákuu, kedy vám skončí nájom a zrazu sa ocitnete v situácii, že zrazu nebudete mať kde bývať.

 

Aké podmienky treba splniť v banke pre získanie úveru?

Banka väčšinou na splnenie podmienok čerpania požaduje:

  • Návrh na vklad záložného práva s vyznačenou plombou, ktorý je potvrdený katastrom. Ide o dokument s pečiatkou z katastra, ktorým potvrdzuje, že sa začalo konanie zápisu nehnuteľnosti na list vlastníctva (LV).

Ide teda o záložné právo banky, ktorá vám poskytla hypotéku. Tento doklad vybavíte bez problémov do 24 hodín po podpise úveru.

  • Zaplatená a vinkulovaná poistka na zakladanú nehnuteľnosť
  • Doklad o úhrade zvyšnej časti kúpnej ceny bytu

 

Prečítajte si porovnanie 4 najväčších bánk a ich výhody a nevýhody.

 

Kúpa bytu od firmy. Ako to funguje?

V tomto prípade môže dôjsť k rôznym situáciám. Banka si môže dať podmienku na poskytnutie čerpania úveru aj vo forme zapísanej ťarchy záložného práva na liste vlastníctva a nielen vyznačenou plombou, že začalo bežať konanie.

V praxi to znamená, že si musíte počkať, kým kataster zapíše záložné právo banky na nehnuteľnosti a až potom následne banka spustí uvoľnenie peňazí z hypotéky. Samozrejme, to všetko za predpokladu splnenia podmienok uvedených v úverovej zmluve.

 

Banka sa snaží chrániť voči riziku, že by nemala od koho vymáhať peniaze

Tu si však treba dať pozor. Štandardná lehota, za akú kataster môže zapísať záložné právo, sa môže natiahnuť na 30 dní. Banka sa takýmto spôsobom snaží predísť riziku, že klientovi zašle peniaze, ale medzičasom firma skrachuje alebo sa zlúči s inými firmami. Aj takým spôsobom sa snaží ošetriť možný prípad, že by nemala od koho vymáhať peniaze. Overte si preto s bankou ešte pred podpisom kúpnej a úverovej zmluvy, či pustí peniaze tzv. na plombu alebo až na zapísanú ťarchu.

Ak ste už kúpnu zmluvu podpísali a práve riešite podobný problém, máte ešte jednu možnosť. Ak zaplatíte na katastri kolok v hodnote 300 eur za zrýchlené zapísanie záložného práva banky, lehotu skrátite na 15 dní.

 

Developerské projekty sú výnimkou, na byty od akciovky potrebujete čas 

Samozrejme, aj pri bytoch vlastnených firmami sú výnimky, kedy banka nepožaduje zápis ťarchy, ale uvoľní peniaze na vyznačenú plombu expresne rýchlo. Najčastejšou výnimkou sú developerské projekty. Ide väčšinou o projekty výstavby nehnuteľností, kde má banka už dohodnuté s developerom, ako bude uvoľňovanie peňazí prebiehať. Druhou výnimkou môže byť aj firma, ktorá častejšie predáva byty. Napríklad realitná kancelária a banka ju už má overenú z minulosti.

Ak zvažujete kupovať byt od akciovej spoločnosti, overte si dopredu, akým spôsobom chce nehnuteľnosť predávať. Proces predaja majetku akciovej spoločnosti je zložitejší ako je to v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným a môže trvať podstatne dlhšie.

Ako a kto môže podpisovať zmluvnú dokumentáciu za eseročku si môžete overiť priamo na stránkach portálu orsr.sk.

Môj tip: Určite by ste si mali dať pozor na lehoty v kúpnej zmluve, ktoré hovoria, do koľkých dní od jej podpisu bude mať predávajúci peniaze na účte. Tá totiž značne ovplyvní aj lehotu odovzdania bytu.

Téma: kúpa bytu od firmy, kúpa bytu od realitky

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 19

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.