Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Hypotéka na pozemok: Zvažujete kúpu pozemku na hypotéku? Banku bude zaujímať toto

Obsah článku

Uvažujete nad kúpou pozemku, ale chýbajú vám potrebné financie? Hypotéka na pozemok je v súčasnosti u veľa Slovákov obľúbená a patrí medzi najčastejšie spôsoby financovania kúpy pozemku. Prečítajte si, ktorá banka vám poskytne najlepšie podmienky a na čo si dať pozor.

V článku sa tiež dozviete:

  • či môžete získať hypotéku na každý typ pozemku
  • prečo by ste mali myslieť na prístupovú cestu
  • ktorá banka poskytuje najvyššie percento financovania
  • aké podmienky musíte spĺňať pre získanie hypotéky na kúpu pozemku

Hypotéka na pozemok je iba na stavebný pozemok

Hypotéku na kúpu pozemku môžete využiť jedine na kúpu stavebného pozemku, na ktorom chcete stavať rodinný dom alebo chatu. To znamená, že vami vyhliadnutý pozemok musí byť označený v územnom pláne ako pozemok na výstavbu a mal by mať vydané stavebné povolenie.

Ak je vami vyhliadnutý pozemok v katastri zapísaný ako orná pôda či záhrada, banka od vás bude požadovať aj územno-plánovaciu dokumentáciu alebo stavebné povolenie, aby sa uistila, že váš budúci pozemok je určený na zastavanie. V prípade, že uvažujete nad kúpou úplne iného druhu pozemku, ktorý nie je určený na stavbu, vašou jedinou možnosťou je Americká hypotéka. Pri nej však počítajte aj so založením inej nehnuteľnosti.

Aké podmienky musí splniť pozemok financovaný z hypotéky?

To, čí získate hypotéku na kúpu pozemku, závisí vždy od konkrétnej banky a jej podmienok. Jej rozhodnutie často veľmi ovplyvňuje lokalita, typ pozemku a ďalšie faktory.

Banky pri schvaľovaní hypotéky na pozemok väčšinou požadujú nasledovné podmienky:

  • pozemok má možnosť pripojenia na inžinierske siete (voda, elektrika, a pod.),
  • pozemok je určený na stavbu domu,
  • pozemok nie je zaťažený vecným bremenom a jeho plnohodnotnému využitiu nebránia žiadne prekážky,
  • pozemok má prístupovú cestu,
  • pozemok je zastavateľný (má dostatočnú šírku a dĺžku a možno na ňom postaviť rodinný dom tak, aby spĺňal zákonné požiadavky)

Máte prístupovú cestu na pozemok?

Banku zaujíma aj to, či je k vášmu budúcemu pozemku zabezpečený prístup z verejnej komunikácie. Prístup k pozemku možno zabezpečiť troma spôsobmi:

  1. Prístupová cesta je vo vlastníctve obce/štátu – ide o štandardný prípad, ktorý akceptujú všetky banky
  2. Prístupová cesta je vo vlastníctve súkromnej osoby alebo viacerých ľudí – potrebujete súhlas majiteľa/ majiteľov na zriadenie vecného bremena práva prechodu a prejazdu
  3. Prístupová cesta je vo vlastníctve právnickej osoby (firmy) – potrebujete súhlas majiteľa/majiteľov na zriadenie vecného bremena práva prechodu a prejazdu

Ak chcete zistiť, aký je právny stav prístupovej cesty k parcele, ktorú ste si vyhliadli alebo plánujete kúpiť, môžete použiť katastrálnu mapu alebo sa opýtať na príslušnom stavebnom úrade.

Banky s najvyšším percentom financovania

Výška financovania vašej hypotéky na kúpu pozemku sa môže v bankách líšiť najmä v od lokality, v ktorej sa pozemok nachádza. Hypotéka na pozemok môže byť vo výške 60 až 70% z hodnoty pozemku, avšak je možné získať aj 80%.

Platí, že čím je pozemok bližšie ku krajskému mestu, tým je väčšia pravdepodobnosť získania najvyššieho percenta financovania. ČSOB banka rozdeľuje percento financovania podľa toho, či je na kupovaný pozemok vydané stavebné povolenie. V praxi som sa však, zatiaľ, stretol len s málom takýchto prípadov. Niektoré banky poskytujú na pozemok aj financovanie aj 80%, avšak aj v tomto prípade treba počítať s prirážkou k úrokovej sadzbe podľa aktuálnych podmienok danej banky.

Aké maximálne percento financovania vie banka poskytnúť na kúpu pozemku?

Porovnajte si výšku financovania v rámci jednotlivých bánk v nasledujúcej tabuľke:

Z grafu vyplýva, že najvyššie percento financovania pri kúpe pozemku ponúka Slovenská sporiteľňa, UniCredit bank a mBank. Tieto banky ponúkajú 70 až 80% financovanie v závislosti od lokality, na ktorej sa pozemok nachádza.

Možnosť dozaloženia pozemku

Nedostatok vlastných finančných prostriedkov na vlastné bývanie býva častým problémom najmä u mladých ľudí. Na získanie hypotéky na pozemok mnohé banky ponúkajú možnosť založiť rodičovský byt alebo dom, čo však vedie k väčšej neistote a samotní rodičia tomu nie sú vždy naklonení. V takomto prípade môže pomôcť aj dozaloženie samotného pozemku, vďaka čomu banke zvýšime hodnotu predmetu zabezpečenia a dostaneme sa tak na požadované percento financovania (LTV). Nie každá banka však akceptuje dozaloženie pozemku ako druhú nehnuteľnosť.

Pozrite sa, ktorá banka akceptuje pri kúpe pozemku na hypotéku jeho dozaloženie:

Hypotéka na pozemok: Aké doklady si banka požaduje?

V prípade, že sa rozhodnete pre hypotéku na kúpu pozemku, pripravte sa, že banka od vás bude požadovať potrebné dokumenty.

  • Občiansky preukaz a v niektorých bankách aj vodičský preukaz, PAS alebo rodný list
  • Návrh rezervačnej alebo kúpnej zmluvy na pozemok
  • Potvrdenie o príjme, ak vás banka nevie overiť v Sociálnej poisťovni
  • Znalecký posudok na pozemok
  • Iné doklady, ktoré si banka vyžiada v rámci schvaľovacieho procesu

Pripravte sa na to, že celý proces vybavenia hypotéky na pozemok trvá zvyčajne dva až tri týždne.

Odporúčam vám vybrať si vhodného experta, ktorý vám zabezpečí správny výber banky, znalca na pozemok, zastreší administratívnu prípravu a celý proces až po podpis zmlúv v banke. Ako bonus vám tiež môže ponúknuť vybavenie náležitých dokumentom na katastri, čo vám môže značne ušetriť čas a peniaze.

Banku si vyberajte až po dôkladnom zvážení

Hypotéka na pozemok sa v bankách líši percentom financovania. Ak plánujete v najbližšej dobe aj stavať, pri výbere banky by ste mali brať do úvahy fakt, že banky medzi sebou neakceptujú ťarchy. To znamená, že daná banka očakáva, že v nej budete riešiť aj hypotéku na stavbu domu.

Samozrejme, existuje možnosť riešiť hypotéku na výstavbu nehnuteľnosti aj v inej banke, ale v takom prípade budete musieť vyplatiť hypotéku na pozemok už v prvej tranži, čím vznikne pokuta za predčasné splatenie.

Banku na financovanie kúpy pozemku si vyberajte až po zvážení všetkých podmienok, ktoré ponúka pri výstavbe domu. Mali by ste sa zamerať aj na to, aby čerpanie prebiehalo hladko bez nadmernej administratívy.

Niektorí ľudia požadujú od banky najvyššie možné financovanie, pretože na kúpu nemajú vlastné peniaze. Iní disponujú určitou čiastkou svojich peňazí a hľadajú skôr banku, ktorá im vyhovuje z pohľadu budúceho servisu alebo výhodného úroku na hypotéke v banke. Aký je ten váš prípad?

5 vecí, na ktoré nezabudnite pri kúpe pozemku

  1. Preverte si vopred, či je možné na pozemku stavať
  2. Pozemok musí mať zabezpečený prístup z verejnej komunikácie
  3. Verejné siete by mali byť dostupné do pár metrov od pozemku alebo priamo na ňom
  4. Na pozemku nesmie byť vecné bremeno typu právo dožitia, resp. pred čerpaním hypotéky musí byť odstránené z listu vlastníctva
  5. Ak si nie ste istý, poraďte sa s odborníkom

FAQ – Najčastejšie otázky pri kúpe pozemku na hypotéku

Je možné hypotékou financovať akýkoľvek pozemok?

Nie, hypotéka na pozemok je možná výlučne na stavebný pozemok. Na vydokladovanie slúži územnoplánovacia dokumentácia alebo potvrdenie starostu príslušnej obce, že daná parcela slúži na výstavbu domu.

Môže sa pozemok dozaložiť ako ďalšia nehnuteľnosť?

Áno, pozemok je možné dozaložiť ako druhú nehnuteľnosť. Umožňujú to všetky banky okrem VÚB.

Je možné získať daňový bonus pre mladých na hypotéku pri kúpe pozemku?

Nie, daňový bonus nie je možné získať na samotnú kúpu pozemku.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.7 / 5. Počet hodnotení: 11

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.