Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Druhý pilier – dlhopisový fond zmeňte na indexový

Obsah článku

Vedeli ste, že až 58% Slovákov si sporí v druhom dôchodkovom pilieri v nesprávnom fonde? Ak vám chýba viac ako päť rokov do dôchodku a šetríte si v dlhopisovom fonde, určite to zmeňte. Oveľa vyšší dôchodok dosiahnete vďaka sporeniu v indexových fondoch.

 

Druhý pilier – v ktorom dôchodkovom fonde si sporíte?

Druhý pilier je u mnohých Slovákov najviac podceňovaným dôchodkovým sporením. Je to trocha na škodu, pretože práve vďaka druhému pilieru si na dôchodku môžete zlepšiť životnú situáciu a dokonca vás to nič nestojí.

 

Dlhopisový fond alebo indexový, ktorý si vybrať?

Posledná aktualizácia Národnej banky Slovenska (NBS) ukázala, že až 58% Slovákov, ktorí si sporia v druhom pilieri, si šetria v nesprávnom dlhopisovom alebo čiastočne zmiešanom fonde. Jeho priemerný výnos pritom predstavuje menej ako 2% ročne.

Oveľa vyššie zhodnotenie a to až na úrovni 8% pritom môžete dosiahnuť v indexových fondoch. Ak teda chcete mať podstatne vyšší dôchodok, určite zmeňte fond na indexový. Poplatky za sporenie sú v oboch typoch fondov takmer rovnaké.

 

Komu sa oplatí dlhopisový fond?

Jedinou skupinou, ktorej sa dnes oplatí sporiť v dlhopisových dôchodkových fondoch, sú ľudia vo veku od 57 rokov. A teda tí, ktorým do dôchodku chýba 5 rokov. Dôvodom je aj fakt, že si chcú chrániť celoživotné úspory pred veľkými poklesmi a mať istotu svojho dôchodku.

Pri aktuálnej situácii na finančných trhoch, berúc do úvahy konflikt na Ukrajine a energetickú krízu, ide o logický krok. Ak vám však máte viac ako 5 rokov do dôchodku, určite by ste mali premýšľať nad zmenou fondov. V systéme ich prestavíte za pár minút.

 

Kedy zvoliť indexový fond?

Koľko rokov vám chýba do dôchodku? Ak máte pred sebou ešte 10 alebo 15 rokov pracovného života a šetríte v dlhopisovom fonde, zmenou na indexový nič nestratíte.

Ba čo viac, Zákon o dôchodkovom zabezpečení myslí aj na približujúci sa vek sporiteľa do dôchodku. Po dosiahnutí 52 rokov sa vám každý rok presúva 10% peňazí do dlhopisového fondu, čím vás chráni pred výrazným poklesom akcií počas čerpania vášho dôchodku z druhého piliera.

druhy-pilier-tabulka-zhodnotenia

Potrebujete sa poradiť ohľadne sporenia v druhom pilieri?

Chcete sa poradiť ohľadne sporenia v druhom dôchodkovom pilieri? Skontrolujte si, v ktorom fonde aktuálne šetríte a napíšte mi alebo zavolajte. Krátka konzultácia a prípadná zmena fondov v systéme vás nebude nič stáť a malú administratívu rád vybavím za vás.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 1

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.