Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Druhý pilier: 3 dôchodkové fondy, v ktorých sa oplatí sporiť

Obsah článku

Na sporenie na dôchodok v 2. pilieri Slováci stále nekladú veľký dôraz. Tí, ktorí si ho už založili, si na dôchodku môžu polepšiť aj o viac ako 200 eur mesačne. Pozrime sa na to, čo vám do budúcnosti môže priniesť správny výber fondu pri súkromnom dôchodkovom sporení.

 

Fondy s najvyšším ziskom v súčasnosti

Ak si šetríte v 2. pilieri, nemusíte sa obávať. Dôchodkové fondy prísne kontrolujú nezávislé inštitúcie ako Národná banka Slovenska, audítor alebo depozitár. Pri ich vhodnom výbere je zásadné všímať si najmä detaily. Aké?

Napríklad výšku hodnoty fondu, ktorá nám hovorí o tom, s akými finančnými prostriedkami daný fond disponuje. Veľkosť inštitúcie, ktorá spravuje vaše peniaze, môže v období krízy takisto ovplyvniť, ako zvládne prípadný pokles na finančnom trhu. Výnos fondu vám zasa pomôže získať viac peňazí v dôchodkom veku. Pozrime sa, kto je v týchto parametroch najlepší.

 

AXA – Indexový negarantovaný fond

Tento fond je dlhodobo na prvom mieste v zhodnotení úspor v 2. dôchodkovom pilieri. AXA je jedna z najväčších finančných inštitúcií na svete. Požadované zmeny vykonáva veľmi rýchlo a sporitelia si veľmi chvália jej prozákaznícky prístup.

Čistá hodnota fondu: 407 521 429,81€

Výkonnosť za posledných 12 mesiacov: -2,84%

Priemerný ročný výnos od založenia: +9,14%

 

AEGON – Indexový negarantovaný fond

AEGON sa udržiava na pomyselnej druhej priečke, no správy o možnom predaji zatiaľ neznámemu majiteľovi môžu priniesť potenciálnym alebo súčasným klientom miernu neistotu. Môžeme však predpokladať, že ak dôjde k predaju dôchodkovej správcovskej spoločnosti, pôjde o prevod dôveryhodnému partnerovi na slovenskom trhu. AEGON už svoju životnú poisťovňu v roku 2018 predal spoločnosti NN Group. To len potvrdzuje, že hľadá ekonomicky silného nasledovníka.

Čistá hodnota fondu: 39 164 871,05€

Výkonnosť za posledných 12 mesiacov: -2,92%

Priemerný ročný výnos od založenia: +8,82%

 

VÚB Generali – Indexový negarantovaný fond

Spojenie manažmentu dvoch silných spoločností VÚB a Generali zaručuje neustály vývoj v dôchodkovom fonde. Dôkazom je aj jednoduchý prístup do klientskej zóny a stály rast hodnoty dôchodkových fondov tejto správcovskej spoločnosti.

Čistá hodnota fondu: 226 933 743,82

Výkonnosť za posledných 12 mesiacov: -2,83%

Priemerný ročný výnos od založenia: +8,43%

 

Pozrime sa na to, ako by mohol vyzerať váš dôchodok, ak by ste investovali v niektorom z týchto fondov.

Vypočítal som sporenie na dôchodok 30-ročného muža alebo ženy s priemerným mesačným platom 1 000 eur v hrubom. Pri takejto výške mzdy by u nich predstavoval dôchodok z prvého dôchodkového piliera iba 549 eur. Všimnite si, ako by vyzeral ich dôchodok, ak by vsadili aj na indexový fond v 2. pilieri. Vidíte ten rozdiel?

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 4.8 / 5. Počet hodnotení: 6

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.