Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Od čoho závisí cena životného poistenia?

Obsah článku

Uvažujete nad životným poistením? Cena životného poistenia sa líši v závislosti od poisťovní. Pritom treba brať do úvahy, že každá poistka pozostáva z dvoch parametrov – ceny a poistných podmienok. Pri výbere vhodného životného poistenia by ste preto mali brať do úvahy, že najdrahšia poistka nemusí byť vždy najlepšia. O jej cene sa oplatí rozmýšľať nielen, keď uzatvárate novú zmluvu, ale aj keď si platíte životné poistenie.

 

Na čo slúži životné poistenie?

Životné poistenie už dávno neslúži na sporenie ako kedysi. Jeho cieľom je, aby vás chránilo pred vážnymi udalosťami, ktoré zásadne môžu ovplyvniť váš život alebo fungovanie vašej rodiny. K takým rizikám patria úmrtie, invalidita, diagnostikovanie vážnej choroby či následok úrazu, ktorý môže byť trvalý. Za zváženie tiež stojí poistenie v prípade dlhodobej práceneschopnosti (PN). Účelom životného poistenia je, aby vás chránilo pred následkami a ich príčinami vo výške, ktorá udrží vašu primeranú životnú úroveň alebo podmienky vašej rodiny.

 

❝Ani pri poistení auta si nesporíte, prečo by ste mali pri životnom poistení?❞

 

Ako si vybrať vhodné životné poistenie? Zvážte viacero ponúk

Ak sa chystáte uzavrieť životné poistenie, mali by ste zvážiť viacero ponúk. Nie vždy platí, že tá, ktorú dostanete, je najvýhodnejšia. Cenové rozdiely poistiek, ktoré ponúkajú životné poistenie, sa výrazne líšia. Myslite aj na to, že životné poistenie nie je iba o cene, ale aj o podmienkach poistenia. Svojho finančného poradcu by ste sa preto mali pýtať na rôzne dostupné ponuky životných poistiek a následne si vybrať z rôznych ponúkaných možností.
Pri výbere vhodnej životnej poistky by ste zároveň mali zohľadniť, aby ste boli dostatočne krytý a platili niekoľko desiatok eur mesačne.
Každá poisťovňa má svoje pravidlá a poskytuje isté výhody i nevýhody. Ich výťažok som zhrnul v tomto článku – Veľké porovnanie 7 slovenských poisťovní.
TIP: Neuspokojte sa iba s jedinou ponukou životného poistenia, ale pýtajte sa na ponuky viacerých poisťovní. Svoje životné poistenie môžete získať aj za nižšiu cenu s lepšími podmienkami.

 

Životné poistenie – ako sa určuje cena poistky?

Cenu životného poistenia ovplyvňuje viacero faktorov. Výšku poistky ovplyvňuje vek, príjem, povolanie, zvolené poistné riziká, dĺžka poistného i výška záväzkov. Aj preto sa výber vhodného životného poistenia robí pre každého osobitne. Počítajte s tým, že dobre nastavené životné poistenie vás bude stáť 3 až 5% čistej mzdy. Cenu poistky tiež ovplyvňuje aj výška poistných súm pri jednotlivých pripoisteniach.

 

Čo všetko poisťovňa zohľadňuje pri cene životného poistenia?

Vek – Treba počítať s tým, že čím je človek starší, tým je poistka drahšia. Pre poisťovňu ste rizikovejším klientom, pretože s rastúcim vekom rastie aj pravdepodobnosť choroby.
Zdravotný stav – V prípade zdravotných problémov alebo zdravotných rizík môže byť cena vášho životného poistenia vyššia.
Poistné riziká – U každého platí iný výber poistných rizík. Závisí od profesie alebo či sa venujete profesionálne športu a pod. Pri životnom poistení si zároveň môžete vybrať z ďalších viac ako 20 rôznych pripoistení.
Profesia – Ak máte rizikovú prácu, počítajte s tým, že cena za niektoré poistné riziká v životnom poistení bude vyššia.
Šport – Poisťovňa ho zohľadňuje najmä u profesionálnych športovcov, neplatí to v prípade niektorých adrenalínových športov.
Výška poistných súm – Každý človek potrebuje inú výšku krytia poistených rizík.
Doba poistenia – Cena životného poistenia značne závisí aj od časového obdobia, na ktoré sa poistka uzatvára.

 

Čo ešte ovplyvňuje cenu životného poistenia?

Každá poisťovňa má svoje vlastné nastavené pravidlá na poskytovanie zliav. Ak máte rodinu, niekedy sa môže vyplatiť poistenie celej rodiny na jednej zmluve, čím môžete ušetriť desiatky eur alebo získať vyššie poistné krytie oproti tomu, ak by ste sa poistili každý zvlášť.

  • Zľava z ceny za výšku poistných súm

V prípade vyššej poistnej sumy vám poisťovňa môže dať dodatočnú zľavu. Stačí, že sa vaša poistná suma zvýši o niekoľko eur a cena vášho životného poistenia bude nižšia.
· Zľava z ceny za výšku platby
Vyššia platba vám môže priniesť zľavu z ceny poistenia.

  • Zľava z ceny za počet rizík

Niektoré poisťovne poskytujú zľavu od určitého počtu pripoistení.

  • Zľava za obdobie platenia

Pri životných poistkách poistenci najčastejšie využívajú mesačnú platbu. Ak však budete platiť životné poistenie za štvrťrok, polrok alebo rok, poisťovňa vám môže dať zľavu až do niekoľko percent z ceny.

  • Iné zľavy

Poisťovne poskytujú aj zľavy pre nefajčiarov alebo zľavu za ďalšie zvolené produkty v tej istej poisťovni. Neváhajte sa na to v poisťovniach opýtať.

 

Čo v prípade, ak máte staršie životné poistenie?

V prípade, že máte staršie životné poistenie, vám odporúčam prehodnotiť, či sa vám ešte oplatí. Môže sa stať, že iná poisťovňa vám ponúkne výhodnejšie podmienky za lepšiu cenu. Hoci platí, že čím je poistená osoba staršia, tým je cena za poistenie vyššia, iná poisťovňa vám môže ponúknuť lepšie poistné podmienky za nižšiu cenu. Predtým, než sa rozhodnete starú poistku zrušiť alebo zmeniť, sa radšej poraďte s finančným expertom.

V prípade, že uvažujete nad životným poistením alebo prehodnotením súčasnej poistky, ma pokojne kontaktujte alebo si priamo objednajte bezplatnú online konzultáciu tu – https://calendly.com/patrikkunzo. Spoločne sa pozrieme na vašu situáciu a rád vám možnosti kvalitného životného poistenia prepočítam.

Ako by ste ohodnotili tento článok?

Čím viac hviezdičiek tým lepší.

Priemerné hodnotenie: 5 / 5. Počet hodnotení: 2

Buďte prvý kto ohodnotí tento článok.

Ak považujete článok za užitočný...

Zdieľajte ho s ostatnými.

Je nám ľúto, že sa Vám článok nepáčil.

Povedzte nám čo by sme mohli zlepšiť.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Potrebujete poradiť ? Napíšte mi.

Mám záujem o e-knihu

Chcem dostať na email pripomienku, keď bude
e-kniha k dispozícií.